26 February 2010 - 12:28 AMT
Կոնստանդինոպոլսի աթոռակից պատրիարքի ընտրությունների անցկացման բարդությունն այն է, որ կարգ չի սահմանվել, այսինքն` չի սահմանված, թե ինչ է նշանակում պատրիարքություն, ինպես է ընտրվում պատրիարքը, ինչպես են ընտրում աթոռակից պատրիարքին: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած թուրքագետ Տիրան Լոքմագյոզյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանը: Նա, միեւնույն ժամանակ, գլխավոր բացթողում է համարել այն, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոնստանդինոպոլսի թեմը իրավական կարգավիճակ չունի:
Անդրադառնալով ընտրությունների առիթով Կոնստանդինոպոլսի աթոռակից պատրիարքի տիտղոսի համար թեկնածուների դիրքորոշմանը, եպիսկոպոսն ասել է, որ բոլորը կողմ են ոչ թե պատրիարքի, այլ աթոռակցի ընտրությանը, քանի որ գտնում են, որ դա հարցի ամենալավ լուծումն է:
Տիրան Լոքմագյոզյանն ասել է, որ միշտ էլ ընտրությունների ժամանակ պայքար է մղվել թեկնածուների միջեւ, սակայն այս անգամ այդ ասպարեզում պայքար չկա: Պայքար է մղվում ընտրությունների կազմակերպիչների եւ կրոնական խորհուրդների միջեւ: Տիրան Լոքմագյոզյանը հաղորդել է նաեւ, որ Կոստանդնուպոլսի աթոռակից պատրիարքի տիտղոսի համար մրցակցում են`Հայ Առաքելական եկեղեցու Գուգարաց թեմի առաջնորդ եպիսկոպոս Սեպուհ Չուլջյանը, Գերմանիայի թեմի առաջնորդ Գարեգին Բեկչյանը եւ Կոստանդնուպոլսի պատրիարքության արքեպիսկոպոս Արամ Հաթեշյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, Սահակ Մաշալյանը նույնպես թեկնածուների ցուցակում էր, սակայն նա սկզբից եւեթ հրաժարվել է մասնակցել ընտրություններին:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին` թե ինչու է հրաժարվել ընտրություններից, Սահակ Մաշալյանն ասել է, որ պատճառներն անձնական խնդիրներն են: «Ծնունդով Կոստանդնուպոլսից լինելով եւ ողջ ներքին իրավիճակին տիրապետելով, ես մեծ զգուշավորությամբ եմ վերաբերում այդ հարցին», – ասել է նա, ավելացնելով, որ ընտրությունները բավականին քաղաքականացված են: «40-ական թվականներին Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքի ընտրությունները ձգվել են 8 տարի», – ասել է Սահակ Մաշալյանը:

26 February 2010 - 12:28 AMT
Вся проблема проведения выборов соправителя Константинопольского патриарха в том, что нет установленного порядка, то есть: что такое патриархия, как избирают патриарха, как избирают соправителя. Об этом на совестной пресс-конференции с тюркологом Тираном Локмагозяном в Ереване заявил eпископ Саак Машалян. При этом он посчитал главным минусом то, что Константинопольский патриархат Армянской Апостольской церкви (ААЦ) не имеет правового статуса.
Обращаясь к позиции кандидатов на титул с соправителя Константинопольского патриарха по поводу выборов, епископ сказал, что все они выступают за избрание соправителя, а не патриарха, поскольку считают это лучшим решением вопроса.
В свою очередь Тиран Локмагозян сказал, что всегда борьба во время выборов шла между кандидатами, но на этот раз между кандидатами нет никакой борьбы, она идет между организаторами выборов и Религиозным советом. Тиран Локмагозян также сообщил, что на титул соправителя Константинопольского патриарха на данный момент претендуют: глава Гугарской епархии ААЦ епископ Сепух Чулджян, предводитель епархии Германии архиепископ Гарегин Бекчян и представляющий Константинопольского патриаршества архиепископ Арам Атешян. По его словам, eпископ Саак Машалян тоже был в списке кандидатов, но он с самого начала отказался участвовать в выборах.
Отвечая на вопрос корреспондета PanARMENIAN.Net о том, в чем заключалась причина его отказа от кандидатуры, eпископ Саак Машалян сказал, что он отказался от кандидатуры по личным причинам. «Будучи родом из Константинополя и зная ситуацию изнутри, я с большой осторожностью отношусь к этому вопросу», – отметил, добавив, что выборы слишком политизированы. «В 40-ых годах выборы Константинопольского патриарха Армянской Апостольской церкви (ААЦ) продлились 8 лет»,- сказал eпископ Саак Машалян.