27 February 2010 - 15:23 AMT
Փետրվարի 27-ին ՌՀՀ-ում( Սլավոնական համալսարան) տեղի ունեցավ ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում հայկական ջարդերի 22-րդ տարելիցին նվիրված «Բաքու: 90-ականների հունվարը» եւ «Սումգայիթ» ֆիլմերի շնորհանդեսը: Ֆիլմերը նկարահանվել էին «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում, որն իրականացվում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից հասարակայնության եւ տեղեկատվության հետ կապերի կենտրոնի աջակցությամբ: Առաջին ֆիլմի պրեմիերան արդեն տեղի է ունեցել: Այն ցուցադրվել է Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությամբ, իսկ ֆիլմի կրճատված տարբերակը` «Սումգայիթ», որ ներկայացնում է հիմնական գաղափարները, ցուցադրվում էր առաջին անգամ: Այս ֆիլմը Հանրային հեռուստատեսությամբ առաջին անգամ կցուցադրվի փետրվարի 28-ին:
«Ֆիլմի հեղինակներն այն գաղափարն են դրել ֆիլմի հիմքում, որ մարդու դեմ յուրաքանչյուր հանցագործություն, այդ թվում` ցեղասպանությունը չի կարող անպատիժ մնալ , քանի որ դրանց այլ հանցագործություններ կհետեւեն: Այս ֆիլմերում ներկայացված փաստերը վկայում են մեր քաղաքացիների դեմ Ադրբեջանի իշխանությունների նպատակաուղղված քաղաքականության մասին», – ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ ելույթ ունենալով` ընդգծել է ՌՀՀ դասախոս, ցուցադրման կազմակերպիչ Արման Սաղաթելյանը:
Ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ իր խոհերն արտահայտեց նաեւ «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակ , լրագրող Մարինա Գրիգորյանը: Նա PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրույցի ընթացքում ասել է, որ «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծին սկիզբ է դրվել 2009 թ. նոյեմբերին, եւ նախատեսվում են այդ շրջանակներում դեռ շատ ֆիլմերի նկարահանում` Ադրբեջանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանության մասին. «Մենք սկսել ենք Բաքվի ջարդերից, եւ ֆիլմ ենք պատրաստում ղարաբաղյան Մարագա գյուղի մասին, որի վրա կատարված հարձակման մասին քչերը գիտեն: Այնուհետեւ, նկարահանելու ենք «Օղակ» եւ Խոջալուի ողբերգության ողջ ճշմարտությունը պատմող ֆիլմեր»:
Ֆիլմերը ՌՀՀ-ում ցուցադրելու գաղափարը պատկանում է նաեւ համալսարանի ուսումնադաստիարակչական բաժնի ղեկավար Հռիփսիմե Մարգարյանին. «Թեեւ մեր համալսարանն ընդամենը 10 տարեկան է, մենք հավաքվել ենք, որպեսզի հարգենք ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը», – ընդգծել է նա:

27 февраля, в 22-ую годовщину армянских погромов в азербайджанском городе Сумгаит, в Российско-Армянском (Славянском) университете (РАУ) прошла презентация фильмов “Баку. Январь 90-го” и “Сумгаит”, снятых в рамках проекта “Обыкновенный геноцид”, который реализуется при поддержке Центра по связям с общественностью и информации при аппарате президента РА. Премьера первого фильма уже состоялась: он был показан на Общественном телевидении Армении, а краткая версия фильма “Сумгаит”, передающая основные его идеи, показывалась впервые. Его премьера на Общественном телевидении состоится 28 февраля.
“Авторы фильма вложили в него идею о том, что любое преступление против человечества, в том числе и геноцид, не может оставаться безнаказанным, так как оно влечет за собой ряд других преступлений. Факты, представленные в этих фильмах, свидетельствуют о целенаправленной политике азербайджанских властей в отношении наших сограждан”, – подчеркнул в своей речи перед показом фильма один из организаторов показа, преподаватель РАУ Арман Сагателян.
Перед показом фильмов своими мыслями поделилась также руководитель проекта “Обыкновенный геноцид”, журналист Марина Григорян: “Вы увидите в фильме много молодых людей, которые в страшном сне не могли представить, что с ними может случиться. События, происходящие на самом деле полностью передать невозможно, так как это травмирует психику. Волей судьбы мы стали тем народом, который должен бороться с ксенофобией и фашизмом, так как мы не хотим, чтобы геноциды когда-либо, где-либо происходили”.
Как рассказала корреспонденту PanARMENIAN.Net Марина Григорян, проект “Обыкновенный геноцид” начался в ноябре 2009 года, и предполагается, что в его рамках будут сняты фильмы об актах геноцида армян в Азербайджане и Нагорном Карабахе: “Mы начали с погромов к Баку, и также готовим фильм о карабахском селе Марага, подвергшемуся нападению, о котором очень мало, кто знает, затем об операции «Кольцо», и фильм, который расскажет всю правду о трагедии в Ходжалу”.
Идея показа фильмов в РАУ принадлежит также руководителю учебно-воспитательного отдела РАУ Рипсиме Маркарян. “Несмотря на то, что нашему университету 10 лет, мы собрались сегодня здесь, чтобы почтить память невинных жертв геноцида, произошедшего 22 года назад”,- подчеркнула она.