1 March 2010 - 17:26 AMT
ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան . Վերին Լարսի բացումը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության վրա
Մարտի 1-ին Վերին Լարս-Կազբեգի տրանսպորտային անցումի աշխատանքների վերականգնումը լավ նորություն է, քանի որ լրացուցիչ տրանսպորտային միջանցք է բացվում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ: Ինչպես հայտնել են PanARMENAIN.Net-ին ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան մամլո ծառայությունից, այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն: «Հուսով եմ, որ հիշյալ անցումային կետի բացումով Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ առեւտրի ծավալները կաճեն, կնվազեն բեռնափոխադրման ծախսերը: Այս ամենն, անկասկած, դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության վրա, կբարելավվի նրա ներքին շուկայի մատակարարումը, հետեւաբար, սոցիալական մթնոլորտը»,- ավելացրել է նա:
Մարտի 1-ի առավոտից գրեթե քառամյա ընդմիջումից հետո «Կազբեկի» (Վրաստան) եւ «Վերին Լարս» (ՌԴ) հսկիչ-անցումային կետերը վերականգնել են աշխատանքը ռուս-վրացական սահմանում:
Այդ ՀԱԿ-երի միջոցով երկու երկրների միջեւ հաղորդակցման վերականգնման մասին որոշումն ընդունվել է համապատասխան համաձայնությունների, որոնք ձեռք են բերվել ռուս եւ վրացի փորձագետների միջեւ անցյալ տարվա հոկտեմբերի 28-ին եւ նոյեմբերի 23-ին: Առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել Երեւանում Հայաստանի միջնորդությամբ, երկրորդը` Կազբեգիում Շվեյցարիայի միջնորդությամբ:
Վրաստանի ԱԳՆ հաղորդմամբ «Կազբեգի» ՀԱԿ միջոցով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների, բեռների, ապրանքների եւ կենդանիների անցկացումն իրականանալու է Վրաստանի գործող օրենսդրության համապատասխան: «Վերին Լարս» ՀԱԿ-ում համապատասխանաբար գործելու են ՌԴ օրենքներն ու կանոնները:

Возобновление 1 марта работы транспортного перехода Верхний Ларс-Казбеги – хорошая новость, поскольку открывается дополнительный транспортный коридор между Россией и Арменией. Об этом, как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе посольства РФ в РА, заявил посол России в Армении Вячеслав Коваленко. “Я надеюсь, что с открытием указанного перехода возрастут объемы торговли между Россией и Арменией, снизятся расходы на транспортировку грузов. Все это, несомненно, позитивным образом отразится на экономике Армении, улучшится снабжение ее внутреннего рынка, а значит, и социальный климат”, – добавил он.
С утра 1 марта после почти четырехлетнего перерыва возобновили работу контрольно-пропускные пункты «Казбеги» (Грузия) и «Верхний Ларс» (РФ) на грузино-российской границе.
Решение о возобновлении сообщения между двумя странами через эти КПП было принято в соответствии с соглашениями, достигнутыми на встречах грузинских и российских экспертов 28 октября и 23 ноября прошлого года. Первая встреча прошла в Ереване при посредничестве Армении, вторая – в Казбеги при посредничестве Швейцарии.
По информации МИД Грузии, пропуск граждан, транспортных средств, грузов, товаров и животных через КПП «Казбеги» будет производиться в соответствии с действующим законодательством Грузии. На КПП «Верхний Ларс» соответственно будут действовать законы и правила Российской Федерации.
Пересечение границы пешеходами на этих пунктах будет запрещено. На КПП «Казбеги» не будут выдаваться грузинские визы, предупреждают во внешнеполитическом ведомстве Грузии, сообщает Georgiatimes.info.