2 March 2010 - 14:22 AMT
«ACBA Leasing» ՓԲԸ-ն 2009 թ. բարձր ցուցանիշներ է ձեռք բերել, Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ընկերության տնօրեն Ստեփան Գիշյանը : «Ընկերությունը 50 տոկոսով գերակատարել է շահույթի ծրագրված ցուցանիշը, եւ 2008 թ. համեմատ գրանցվել է 200 տոկոս բացարձակ աճ», – ասել է նա:
Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ այսպիսի դրական միտում է նկատվել նաեւ ընկերության եվրոպական գործընկերների մոտ` ի հաշիվ լիզինգի հատուկ հատկությունների: «Ճգնաժամի պայմաններում, երբ բանկերը խուսափում են երկարաժամկետ վարկավորումներից, լիզինգն ապահովում է երկարաժամկետ վարկավորումը: Այդ պատճառով էլ նկատելի է դրանում կապիտալի որոշակի հոսք», – ընդգծել է նա:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանը բացառություն չէ, քանի որ լիզինգն ապահովում է հիմնական միջոցների ավելացման գործընթացը, որի կարիքն այսօր հայկական էկոնոմիկան շատ ունի:

ЗАО «ACBA Leasing» в 2009 году достигла хороших результатов, сообщил на пресс-конференции в Ереване президент-генеральный директор компании Степан Гишян. «Компания на 50% перевыполнила запланированный показатель прибыли, и по сравнению с 2008 годом был зафиксирован исключительный рост в 200%», – сказал он.
При этом он отметил, что подобная положительная тенденция наблюдалась и у европейских партнеров компании за счет особых свойств лизинга. «В условиях кризиса, когда банки обычно избегают долгосрочного кредитования, лизинг является очень хорошим инструментом, который обеспечивает долгосрочное кредитование, в связи с чем, наблюдается определенный приток капитала в этот инструмент», – подчеркнул он.
В этом контексте, по словам банкира, Армения не стала исключением, поскольку лизинг обеспечивает процесс обновления основных средств, в чем армянская экономика сегодня сильно нуждается.