3 March 2010 - 11:33 AMT
Հանրային Խորհրդի ֆինանսական եւ բյուջետային հաձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը եւ արդյունաբերական հարցերի ենթահանձնաժողովի 32 անդամները երեկ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի հետ երկու ժամից ավելի տեւած քննարկմանը ներկայացրին իրենց առաջարկները՝ ՀՀ արդյունաբերության զարգացման հայեցակարգի ուրվագծում լրացումներ անելու շուրջ, հաղորդում է Հանրային խորհրդի լրատվական կենտրոնը:
Առաջարկներից են՝ արդյունաբերությունը Հայաստանում ամրագրել որպես տնտեսության հիմք եւ գերակա ուղղություն. վերականգնման ենթակա գերակա ճյուղեր սահմանել քիմիական արդյունաբերության վերականգնումը «Նաիրիտի» բազայի վրա, գունավոր մետալուրգիայի վերականգնումը՝ հանքանյութերի վերամշակման ճանապարհով՝ մինչեւ վերջնական պրոդուկտի մշակում, սեւ մետալուրգիայի վերականգնումը՝ մետաղի թափոնների վերամշակման ճանապարհով, քարի սիլիկատների, էլեկտրատեխնիկական եւ սարքաշինական, դեղագործական արդյունաբերության զարգացումը, ռազմարդյունաբերական համալիրի համար ռադիոէլեկտրոնիկայի արտադրությունը, գերբարձրձայնային հաճախականության, ինֆրակարմիր, նանոտեխնոլոգիական սարքերի արտադրությունը:
Առաջարկների մեջ է պետական մասնակցությամբ վենչուրային հիմնադրամի ստեղծումը՝ ֆինանսավորելու գիտատեխնիկական առանձնահատուկ եւ ռիսկային ծրագրերը՝ ներգրավելով կիրառական գիտահետազոտական ինստիտուտները:
Ներսես Երիցյանը խոստացավ առաջարկները քննարկել նախարարությունում, իսկ Հանրային խորհրդի ենթահանձնաժողովի հետ այս քննարկումները դարձնել պարբերական:

Председатель финансовой и бюджетной комиссии Общественного совета Армении Вазген Сафарян и 32 члена подкомиссий по промышленным вопросам представили министру экономики страны Нерсесу Ерицяну свои предложения относительно внесения дополнений в положения Концепции развития промышленности, сообщает информационный центр Общественного совета.
В частности, в ходе двухчасового обсуждения у министра было предложено закрепить промышленность в Армении как основу экономики и приоритетное направление: установить приоритетными ветвями, подлежащими к восстановлению химическую промышленность, на основе восстановления «Наирита», восстановление цветной металлургии, восстановление черной металлургии, каменных силикатов, электротехники и оборудования, развития фармацевтической промышленности и др.
Также было предложено создать венчурный фонд с государственным участием для финансирования особенных и рискованных научно-технических программ, с привлечением прикладных научно-исследовательских институтов.
Нерсес Ерицян пообещал обсудить предложения в министерстве, а с подкомиссией Общественного совета такие провести периодические обсуждения.