4 March 2010 - 09:27 AMT
2010-ի մարտի 4-ին Երեւանում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) «Միջին չափի վարկերի համաֆինանսավորման» ծրագրի (MCFF) շրջանակներում ստորագրել են պայմանագիր: Համաֆինանսավորման մասին պայմանագիրը ստորագրել են «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը եւ ՎԶԵԲ ֆինանսական կազմակերպությունների գծով տնօրեն Մայք Թեյլորը:
«Մենք բարձր ենք գնահատում ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունը եւ հուսով ենք, որ այդ համագործակցությունը նպաստելու է բանկի վարկային ծրագրերի հետագա զարգացմանը եւ ընդլայնելու է մեր ֆինանսավորման շրջանակը»,- ասել է Արտակ Հանեսյանը պայմանագրի հանդիսավոր ստորագրման արարողությունից հետո: Նրա խոսքերով, պայմանագրով նախատեսվում է ՎԶԵԲ մասնակցությունը միջին եւ խոշոր չափի բիզնեսի ֆինանսավորման վերաբերյալ բանկի վարկային ծրագրերում 10 մլն դոլարի չափով, ինչպես նաեւ Ամերիաբանկի կողմից այդ ծրագրերի համաֆինանսավորումը: Հանեսյանն ասաց, որ վարկերը տրամադրվելու են ընդունելի պայմաններով, իսկ մեկ փոխառուի համար վարկի միջին չափսը կազմելու է մոտ 1-2 մլն դոլար` հաշվի առնելով բանկում ընդունված լիմիտային սահմանափակումը 12 մլն դոլարի չափով: Ինչ վերաբերվում է վարկավորման նախընտրելի ոլորտներին, ապա դրանց շարքում Արտակ Հանեսյանը նշեց վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտը, արդյունաբերության եւ արտադրության տարբեր ասպեկտները:
Իր հերթին Մայք Թեյլորն ավելացրեց, որ Ամերիաբանկը Հայաստանի բանկային համակարգում դինամիկ զարգացող բանկերից է եւ նվաճել է կորպորատիվ հաճախորդների մեծ վստահությունը: «Համաֆինանսավորման մասին պայմանագիրը հնարավորություն կտա ընդլայնել բանկի կորպորատիվ հաճախորդների վարկային գիծը` հատկացնելով նրանց երկարաժամկետ ֆինանսավորում, որի պակասը զգացվում է երկրի բանկային համակարգում»,- նշել է նա: Նա նաեւ ավելացրել է, որ համաֆինանսավորման մասին պայմանագիրը կորպորատիվ քաղաքականության մաս է կազմում, եւ այդ ենթատեքստում ՎԶԵԲ-ը մտադիր է աշխատել լավագույն հայկական բանկերի հետ: Մայք Թեյլորը նշեց, որ Ամերիաբանկը թվով երրորդ հայկական բանկն է, որի հետ ՎԶԵԲ-ը սերտորեն համագործակցում է, եւ հույս հայտնեց, որ «երեքը» հաջողակ թիվ կլինի բանկի համար: Նա նաեւ նշեց, որ մոտ ժամանակները ՎԶԵԲ-ը մտադիր է շարունակել համագործակցությունն Ամերիաբանկի հետ:

4 March 2010 - 09:27 AMT
4 марта 2010 года в Ереване ЗАО «Америабанк» и Европейский Банк Реконструкции и Развития (EBRD) подписали договор в рамках программы «Линия софинансирования для предприятий средних размеров» (MCFF). Договор о софинансировании подписали председатель директората-генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян и директор по финансовым организациям EBRD Майк Тейлор.
«Мы высоко оцениваем начало сотрудничества с EBRD и надеемся, что это сотрудничество будет способствовать дальнейшему развитию кредитных программ банка, и расширит наш круг финансирования», – сказал Артак Анесян после официальной церемонии подписания договора. По его словам, договором предусматривается участие EBRD в кредитных программах банка по финансированию среднего и крупного бизнеса в размере 10 млн. долларов, а также софинансирование этих программ со стороны Америабанка. Председатель директората-генеральный директор банка сказал, что кредиты будут выдаваться на приемлемых условиях, а средний размер кредита для одного заемщика составит порядка 1-2 млн. долларов, с учетом принятого в банке лимитного предела в размере 12 млн. долларов. Что же касается приоритетных сфер кредитования, то среди них Артак Анесян отметил сферу возобновляемой энергетики, различные отрасли промышленности и производство. Помимо этого, по его словам, в договоре оговорены сферы, не подлежащие кредитованию со стороны банка.
В свою очередь Майк Тейлор добавил, что Америабанк является одним из динамично развивающихся банков в банковском секторе Армении и завоевал большое доверие корпоративных клиентов. «Договор о софинансировании позволит расширить кредитную линию для корпоративных клиентов банка, предоставив им долгосрочное финансирование, недостаток которого отмечен в банковской системе страны», – отметил он. Директоро по финансовым организациям EBRD добавил, что подписание договора о софинансировании является частью корпоративной политики, и в этом контексте EBRD намерен работать с лучшими армянскими банками. Майк Тейлор сообщил, что Америабанк является третьим по счету армянским банком, с которым EBRD тесно сотрудничает, и выразил надежду, что «тройка» – будет удачным числом для банка». В связи с этим он добавил, что в течение ближайшего времени EBRD намерен продолжить сотрудничество с Америабанком.