4 March 2010 - 14:25 AMT
Պրոֆեսոինալ ներդրումային բանկինգ, ինչպիսին կա Ամերիկայում, Հայաստանում երեբք չի լինի, գտնում է ՌԴ «Տրոյկա դիալոգ» ընկերության սեփականատեր եւ ղեկավար, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը: Ըստ նրա, ներդրումային բանկինգը Հայաստանում իր առանձնահատկություններն ունի, բացի այդ, այն մեծ նշանակություն ունի եւ ներառում է ոչ միայն արժեթղթերի հրապարակային բաշխում, այլ նաեւ միավորման ու կլանման գործարքներ, նախագծային ու կառուցվածքային ֆինանսավորման, խեջինգի գծով գործարքներ:
Այս համատեքստում ձեռնարկատերը նշել է, որ բավականին զարգացած ներդրումային բանկինգ չկա նույնիսկ Եվրոպայի զարգացած երկրներից շատերում: Մյուս կողմից, ըստ նրա, հայկական ընկերությունները պետք է որոշեն, թե ինչ չափանիշներով են առաջնորդվելու` ռուսական, բրիտանական, գուցե դա լինի Հոնգկոնգը կամ Դուբայը, Սինգապուրը, որոնք թույլ կտան դուրս գալ հանրային շուկա դրամական միջոցներ ներգրավելու պայմանների տեսակետից:
«Հայաստանը փոքր երկիր է փոքր տնտեսությամբ եւ չունի շատ մեծ ընկերություններ, որոնք արժեն 10 մլրդ դոլար, այնուամեայնիվ, ընկերությունների մեծ մասը արժեթղթերի կիրառմամբ միջոցներ կարող է ներգրավել, բավականաչափ կարող են զարգանալ կառուցվածքային ֆինանսավորման նախագծերը»,-ասել է Վարդանյանը: Նա նշել է, որ այս ամենը սերտորեն կապված է կոնսալթինգի պրոֆեսիոնալ ծառայությունների հետ:

Профессионального инвестиционного банкинга как в Америке в Армении не будет никогда, считает владелец и руководитель российской компании «Тройка Диалог», председатель Совета директоров ЗАО “Америабанк” Рубен Варданян. По его словам, инвестиционный банкинг в Армении имеет свою специфику, помимо этого он имеет широкое значение, и включает в себя не только публичное размещение ценных бумаг, но и сделки по слиянию и поглощению, по проектному и структурному финансированию, хеджинг и другое.
В этом контексте предприниматель отметил, что достаточно развитого инвестиционного банкинга нет во многих развитых странах Европы. С другой стороны, по его мнению, армянским компаниям необходимо определиться со стандартами – российским, лондонским, возможно это будет Гонконг или Дубай, Сингапур, которые позволят выйти на публичный рынок с точки зрения условий привлечения денежных средств.
«Армения – это небольшая страна с небольшой экономикой и отсутствием очень крупных компаний, которые стоят 10 млрд. долларов, тем не менее, большинство компаний будут привлекать долговые обязательства через выпуск ценных бумаг, будут достаточно развиты проекты структурного финансирования», – добавил руководитель российской компании «Тройка Диалог». Он также отметил, что все это очень тесно связано с консалтинговыми профессиональными услугами.