4 March 2010 - 12:15 AMT
Հայաստանի վարչապետ b>Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է կորեական ընկերությունների եւ գործարարների պատվիրակությանը` կորեական «KORES» ընկերության նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Քիմ Շին Ջոնգի ղեկավարությամբ, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը: Պատվիրակության կազմում էին Korea Resources Corporation (KORES), Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), DSME E&R եւCORUS ընկերությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ հայաստանյան «Վալլեքս» խմբի ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով հյուրերին` վարչապետը հույս է հայտնել, որ հայ եւ կորեացի գործարարների համագործակցությունը հաջող ընթացք կունենա, քանզի առկա են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք նախագծեր:
Կորեական ընկերությունների ներկայացուցիչները նշել են, որ շահագրգռված են Հայաստանում տարբեր ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի իրականացմամբ, մասնավորապես օգտակար հանածոների հետախուզման եւ արդյունահանման, խտանյութերի վերամշակման ու ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները կարեւորել են համագործակցության վերաբերյալ հուշագրերի ստորագրումը հայկական պետական գերատեսչությունների եւ ընկերությունների ու կորեական կազմակերպությունների միջեւ:

4 March 2010 - 12:15 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял делегацию корейских компаний и предпринимателей под руководством президента и исполнительного директора компании KORES Ким Шин Джонга, сообщает пресс-служба правительства. В составе делегации были высокопоставленные лица компаний Korea Resources Corporation (KORES), Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), DSME E&R и CORUS. На встрече также участвовали представители армянской группы «Валлекс».
Премьер выразил надежду, что сотрудничество армянских и корейских предпринимателей будет удачным, так как существует ряд проектов, представляющих интерес для обеих сторон.
Представители корейских компаний отметили, что заинтересованы в осуществлении инвестиционных программ в различных сферах Армении, в частности по направлению исследований и добычи полезных ископаемых, переработке концентратов и развития инфраструктур.
Стороны также придали важность подписанию меморандума между армянскими госведомствами, компаниями и корейскими организациями.