5 March 2010 - 12:00 AMT
Հայաստանի Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում տեղի ունեցավ Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղի պաշտոնական բացման արարողությունը: Բացմանը ներկա էին Ամերիաբանկի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը, բանկի բարձրագույն ղեկավարությունը, Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը եւ այլ պաշտոնական անձինք:
«Շատ կարեւոր է, որ Հայաստանի բանկային համակարգը զարգանում է, մասնավորապես, բարձրանում է հաճախորդներին սպասարկելու մակարդակը երկրի մարզերում», – բանկի նոր մասնաճյուղի բացումից հետո ասել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, բանկի նոր մասնաճյուղը հագեցած է ժամանակակից տեխնիկական սարքավորումներով, եւ հաճախորդները կարող են բանկի տրամադրած համալիր ծառայություններ ստանալ:
«Մենք ջանում ենք Հայաստանում ներդնել միջազգային բանկային ստանդարտներ, որոնք գործում են ամբողջ աշխարհում», – նշել է Վարդանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, Տավուշի մարզում մեծ նախագծեր իրականացնելու ներուժ կա, որոնք կապված են կառավարության եւ մասնավոր սեկտորի ծրագրերի հետ:
«Հետագա զարգացման համար անհրաժեշտ է ստեղծել հետեւյալ ենթակառուցվածքները` դպրոցներ, հիվանդանոցներ եւ բանկային սեկտոր, որպեսզի ե'ւ մարզի բնակիչները, ե'ւ մարզի այցելուները կարողանան ստանալ բարձր մակարդակի ծառայություններ», – ասել է բանկի տնօրենների խորհուրդը:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն, իր հերթին, ասել է, որ Հայաստանի բանկային համակարգում, մասնավորապես Տավուշի մարզում, նկատվում է ակտիվացման միտում: Այս առնչությամբ նա ասել է, որ մարզում արդեն բացվել է 4 մասնաճյուղ եւ ACBA ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-ի եւս մեկ մասնաճյուղ բացվելու է մոտակա երկու ամիսների ընթացքում: Բացի դրանից, Ջավադյանի խոսքերի համաձայն, երեք բանկ ԿԲ-ին են ներկայացրել իրենց մասնաճյուղերը գրանցելու մասին հայտեր:

5 March 2010 - 12:00 AMT
“Очень важно, что банковская система Армении развивается, в частности, повышается уровень обслуживания клиентов в областях страны”,- сказал Рубен Варданян, после официального открытия нового филиала банка. По его словам, новый филиал банка оснащен самым современным техническим оборудованием, и клиенты могут получить весь сектор услуг, представляемый банком.
“Мы стараемся внедрить в Армении международные банковские стандарты, которые есть во всем мире”, – отметил Варданян. По его словам, в Тавушской области есть потенциал реализации больших проектов, связанных как с деятельностью банка, так и с программами правительства и частного сектора.
“Для дальнейшего развития необходимо создание соответствующей инфраструктуры – школы, больницы, и банковский сектор, чтобы как жители области, так и приезжие смогли получить весь комплекс услуг на высоком уровне”,- сказал председатель Совета директоров банка.
В свою очередь председатель Центрального банка РА Артур Джавадян отметил, что в банковской системе Армении, в частности, в Тавушской области, наблюдаются тенденции активизации. В связи с этим он отметил, что в области уже открылись 4 филиала, еще один филиал ACBA ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-а будет открыт в течение ближайших 2 месяцев. Помимо этого, по словам Джавадяна, еще три банка представили в ЦБ заявки на регистрацию их филиалов.