5 March 2010 - 13:02 AMT
Դիլիջան քաղաքում (ՀՀ Տավուշի մարզ) միջազգային ինտերնատ-դպրոց կկառուցվի, որի շինարարությունը ծրագրվում է սկսել ընթացիկ տարվա գարնանը: Այդ մասին մարտի 5-ին Դիլիջանում լրագրողներին հաղորդեց Ամերիաբանկի տնօրենների Խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը: «Նախագծային աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, եւ մենք հուսով ենք, որ այն կսկսի գործել 2013-ին»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով, այդ դպրոցում սովորելու են 13-18 տարեկան պատանիներ եւ աղջիկներ ոչ միայն Հայաստանից, այլեւ ամբողջ աշխարհից: «Դպրոցի շրջանավարտները կկարողանան աշխարհի լավագույն բուհեր ընդունվել»,- վստահեցրեց Ռուբեն Վարդանյանը: Բացի դրանից, դպրոցին կից ճամբար կգործի, որտեղ հայ եւ այլազգի երեխաները կկարողանան անցկացնել իրենց ամառային հանգիստը:
Ամերիաբանկի տնօրենների Խորհրդի նախագահը հաղորդեց, որ դպրոցի ուսուցչական կազմը բաղկացած կլինի բարձրորակ մասնագետներից, որոնց թվում կլինեն ականավոր միջազգային գործիչներ ու գործարարներ, իսկ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը համաձայնել է գլխավորել դպրոցի խորհուրդը: Այդ կապակցությամբ նա ավելացրեց, որ բազմաթիվ հայտնի գործիչներ հետաքրքրություն են դրսեւորում Հայաստանում նման դպրոցների ստեղծման գործում: «Դա Հայաստանի համար նոր մոդել է` միջազգային ինտերնատ-դպրոցի ստեղծում, որտեղ երեխաներն ապրելու եւ սովորելու են, եւ այն հիմք կդառնա երկրում նման դպրոցների քանակի հետագա ավելացման համար»,- ավելացրեց նա:
Հայաստանի Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում կայացավ Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղի բացման պաշտոնական արարողությունը: Բացմանը ներկա էին Ամերիաբանկի տնօրենների Խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը, բանկի գերագույն ղեկավարությունը, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը եւ այլ պաշտոնական անձինք:

В городе Дилижане (Тавушская область Армении) будет построена школа-интернат международного уровня, строительство которой планируется начать весной текущего года. Об этом журналистам 5 марта в г. Дилижан сообщил председатель Совета директоров Америабанка Рубен Варданян. «Проектные работы уже завершены, и мы надеемся, что она начнет действовать в 2013 году», – сказал он.
По его словам, в этой школе будут учиться юноши и девушки в возрасте от 13 до 18 лет, не только из Армении, но и со всего мира. «Окончившие школу учащиеся смогут поступить в лучшие ВУЗ-ы мира», – заверил Рубен Варданян. Помимо этого, при школе будет действовать лагерь, где армянские дети и дети из других стран смогут провести свой летний отдых.
Председатель Совета директоров Америабанка сообщил, что преподавательский состав школы будет состоять из высококвалифицированных специалистов, в числе которых будут видные международные деятели и бизнесмены, а совет школы согласился возглавить премьер-министр Армении Тигран Саркисян. В связи с этим он добавил, что многие известные деятели проявляют интерес в создании подобных школ в Армении. «Это новая модель для Армении – создание школы-интернат международного уровня, где дети будут жить и учиться, и она станет основой для дальнейшего увеличения числа подобных школ в стране», – добавил он.