5 March 2010 - 14:05 AMT
Դիլիջանում ֆինանսակրթական կենտրոնի կառուցման աշխատանքները կավարտվեն երեք տարուց, ՀՀ Տավուշի մարզում լրագրողներին հաղորդեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: «Հուսով եմ, որ ապագայում այդ քաղաքը տարածաշրջանային ֆինանսակրթական կենտրոնի կարգավիճակ կստանա»,- ասաց նա: Նրա խոսքով, 2009 թվականին ճգնաժամի պայմաններում այդ նախագծի իրականացման գործընթացները դանդաղեցվել էին, իսկ որոշ նախագծեր` հետաձգվել:
Հայաստանի մարզերի հավասար զարգացման ուղղությամբ երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից իրականացվող քաղաքականության շրջանակներում ծրագրվում է Դիլիջան քաղաքը տարածաշրջանային ֆինանսակրթական կենտրոնի վերածել, ինչի կապակցությամբ Կենտրոնական բանկի մի մասն այդ քաղաք կտեղափոխվի: «Դա խթան կծառայի այն բանկերի համար, որոնք մեծ մասամբ ներկայացված են լինելու Դիլիջանում»,- նշեց Արթուր Ջավադյանը: Նրա խոսքով, այդ մասին վկայում է այն գործոնը, որ քաղաքում արդեն 4 մասնաճյուղ կա, որոնց թվում` մարտի 5-ին այստեղ նոր մասնաճյուղ բացեց Ամերիաբանկը, իսկ մոտակա 2 ամիսների ընթացքում եւս մեկը կբացի ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ: Բացի դրանից, Ջավադյանի խոսքով, եւս երեք բանկեր ԿԲ-ին հայտեր են ներկայացրել իրենց մասնաճյուղերի գրանցման համար:
Հայաստանի Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում կայացավ Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղի բացման պաշտոնական արարողությունը: Բացմանը ներկա էին Ամերիաբանկի տնօրենների Խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը, բանկի գերագույն ղեկավարությունը, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը եւ այլ պաշտոնական անձինք:

Работы по строительству финансово-образовательным центра в Дилижане будут завершены через три года, сообщил журналистам в Тавушской области Армении председатель Центрального банка РА Артур Джавадян. «Надеюсь, что в будущем этот город станет приобретать статус регионального финансового центра», – сказал он. По его словам, в 2009 году в условиях кризиса процессы реализации этого проекта были замедлены, а некоторые проекты были отложены.
В рамках проводимой политики президента страны Сержа Саргсяна по равномерному развитию регионов Армении, планируется превратить город Дилижан в финансово-образовательный центр, в связи с чем, часть Центрального банка переместится в этот город. «Это послужит катализатором для банков, которые в большинстве будут представлены в Дилижане», – отметил Артур Джавадян. По его словам, об этом свидетельствует тот фактор, что в городе уже имеется 4 филиала, в том числе, 5 марта Америабанк открыл здесь новый филиал, еще один филиал ACBA ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-а будет открыт в течение ближайших 2 месяцев. Помимо этого, по словам Джавадяна, еще три банка представили в ЦБ заявки на регистрацию их филиалов.