5 March 2010 - 15:48 AMT
Ամենահոռետեսական ցուցանիշներով Հայաստանում տնտեսական աճը մոտ 0% կլինի, իսկ լավատեսական սցենարի դեպքում կարող է անցնել 3-4%-ից, մարտի 5-ին Դիլիջանում (Հայաստանի Տավուշի մարզ) լրագրողներին հայտնեց Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Մեր կանխատեսումն այն շրջանակի մեջտեղում է գտնվում, որի մասին Հայաստանի կառավարությունը հայտարարեց ընթացիկ տարվա բյուջեում»,- նշեց նա:
Գնաճը բանկն ավելի բարձր մակարդակով է ծրագրում` համեմատած ՀՀ կառավարության կանխատեսումների հետ: «Նման մակարդակի պատճառը մենք գնահատում էինք` ելնելով ապրիլին գազի սակագների թանկացումից, ինչը հիմա արդեն անդրադառնում է սպառողական գների շուկայի վրա»,- ասաց նա: Նրա խոսքով, այդ կանխատեսումների շրջանակներում բանկը ՀՀ ԿԲ կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացում է նախատեսում:
Իսկ ինչ վերաբերում է ազգային արժույթին, ապա բանկի զարգացման գծով տնօրենի կարծիքով, տարվա ընթացքում աստիճանական արժեզրկում է սպասվում:

5 March 2010 - 15:48 AMT
По самым пессимистическим показателям экономический рост в Армении будет около 0%, а при оптимистическом сценарии рост может быть выше 3-4%, сказал журналистам 5 марта в городе Дилижане (Тавушская область Армении) директор по линии развития банка Тигран Джрбашян. «Наш прогноз находится в середине того спектра, о котором объявило правительство Армении в бюджете на текущий год», – отметил он.
Инфляцию банк планирует на более высоком уровне, по сравнению с прогнозами правительства РА. «Причину подобного уровня мы оценивали, исходя из апрельского подорожания цен на газ, что уже сейчас сказывается на рынке потребительских цен», – сказал он. По его словам, в рамках этих прогнозов, банк предусматривал ужесточение со стороны ЦБ РА денежно-кредитной политики.
Что же касается национальной валюты, то, по мнению директор по линии развития банка, в течение года ожидается постепенная девальвация.