9 March 2010 - 07:35 AMT
Ապրիլից գազի սակագնի բարձրացման պատճառով ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունը դեռեւս ոչ մի գրավոր բողոք-դիմում կամ բանավոր բողոք ճանապարհատրանսպորտային երթուղիների սեփականատերերից չի ստացել: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել տրանսպորտի նախարարության մամլո քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը: Նա նաեւ նշել է, որ գրավոր բողոք ստանալու դեպքում, նախարարությունը պարտավոր է քննել այն սահմանված կարգով, որից հետո համապատասխան որոշում կկայացվի ուղեվարձի մասին:
Այս առնչությամբ նա հիշեցրել է, որ ըստ Ռոբերտ Նազարյանի հայտարարության, գազալցման գինը Հայաստանի գազալցակայաններում ավտոտրանսպորտային միջոցների համար կբարձրանա 16 դրամով:
Իր հերթին վարորդների իրավունքների պաշտպանության «Աքիլես» հասարակական կազմակերպության նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը հավելել է, որ գազի սակագնի աճը պարտադիր կհանգեցնի ուղեվարձի բարձրացմանը` մինչեւ 50 տոկոս: Այս համատեքստում նա ասել է, որ հայ վարորոդների իրավունքները պաշտպանված չեն: «Հայաստանում նույնիսկ համապատասխան արհմիություններ չկան, իսկ տրանսպորտային երթուղիները պատկանում են օլիգարխների, որոնք կառավարում են այն ըստ իրենց հայեցողության»,-նշել է Էդուարդ Հովհաննիսյանը: Ինչ վերաբերում է ուղեվարձի գնի բարձրացման հետ կապված բողոքներին, ապա կենտրոնը նման բողոքներ դեռեւս չի ստացել, սակայն նշել է, որ «իրավիճակը կպարզվի գազի գնի բարձրացումից անմիջապես հետո»:
Ամսական մինչեւ 10,0 հազար խորանարդ մետր սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագինը կկազմի132 000 դրամ՝ սպառված յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետր բնական գազի համար (ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը): Ամսական 10,0 հազար խորանարդ մետր եւ ավելի սպառողներին վաճառվող, 7900 կկալ/խորանարդ մետր ջերմարարություն ունեցող, բնական գազի սակագինը` 243.13 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ` սպառված յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետր բնական գազի համար (ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը): Սահմանված սակագները ուժի մեջ կմտնեն 2010թվականի ապրիլի 1-ից:
Հանձնաժողովը ռուսական գազի սակագները 17 տոկոսով բարձրացնելու իր որոշումը հիմնավորում է դրամ-դոլար փոխարժեքի կտրուկ աճով, բնական գազի սպառման կրճատմամբ, ինչպես նաեւ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության ներդրումների փոխհատուցման անհրաժեշտությամբ:

9 March 2010 - 07:35 AMT
В связи с апрельским подорожанием тарифов на газ в Министерство транспорта и связи Армении пока что не поступало никакого письменного заявления или устной жалобы от владельцев дорожно-транспортным маршрутом. Сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Минтранса Сусанна Тоноян. Она также отметила, что в случае поступившей письменной жалобы, Министерство в установленном законом порядке обязано ее рассмотреть, после чего будет принято соответственное решение о стоимости проезда.
В связи с этим она напомнила, что по заявлению Роберта Назаряна, цена на заправку в газозаправочных станциях Армении для автотранспортных средств повысится на 16 драмов.
В свою очередь председатель центра защиты прав водителей ОО «Ахилл» Эдуард Ованесян добавил, что повышение цен на газ обязательно приведет к повышению стоимости за проезд для граждан страны до 50%. В этом контексте он сказал, что права армянских водителей не защищены. «В Армении даже не созданы соответствующие профсоюзы, а транспортный маршрут принадлежит олигархам, которые управляют им по своему усмотрению», – отметил Эдуард Ованесян. Что же касается жалоб, связанных с повышение цен за проезд, то в центр они еще не поступали, при этом он выразил мнение, что «картина прояснится непосредственно после повышения цен на газ».
Цена за куб/м газа составит 132 драма при использовании до 10 000 куб/м в месяц и $ 243.13 за 1 000 куб/м для предприятий, использующих более 10 000 кб/м. в месяц. Такие тарифы в ходе очередного заседания установила Комиссия по регулированию Общественных услуг (КРОУ). Сейчас население Армении за 1 куб/м газа платит 96 драмов, в то время как предприятия – $215. Таким образом, с 1 апреля тарифы на газ повысятся на 37,5% для населения и на 13% для предприятий.