Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 9-ին ընդունել է «Ֆերմերների ազգային միավորման» խորհրդի անդամներին, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը: Ողջունելով հյուրերին եւ ընդգծելով հանդիպման կարեւորությունը` վարչապետը նշել է. «Այսօրվա մեր հանդիպումը նվիրված է գյուղատնտեսության ոլորտի եւ, մասնավորապես, անասնապահության խնդիրներին: Տիկին Ռոզա Ծառուկյանի խնդրանքով մենք հավաքվել ենք, որպեսզի քննարկենք, թե ինչ պրոբլեմներ եք դուք տեսնում ոլորտում, որոնք են առաջնահերթ խնդիրները եւ պետության անելիքները, որպեսզի կարողանանք 2010 թ. անասնաբուծության ոլորտում ապահովել լուրջ առաջընթաց»,- ասել է Սարգսյանը:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, հանդիպման ընթացքում ֆերմերները ներկայացրել են ոլորտի զարգացման վերաբերյալ իրենց մտահոգող մի շարք հարցեր, մասնավորապես թռչնաբուծության, կարտոֆիլագործության, պտղաբուծության, մեղվաբուծության եւ ոչխարաբուծության ոլորտներում առկա խնդիրների վերաբերյալ: Հատկապես առաջնային են համարվել գյուղատնտեսական մթերքների արտահանման հնարավորությունների ընդլայնումը, օրենսդրական դաշտի կատարելագործումը եւ գյուղատնտեսության երկարաժամկետ զարգացման մոդելի մշակումը:
Վարչապետը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել գյուղատնտեսության նախարարին հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ: Մասնավորապես, գյուղատնտեսության նախարարությանը հանձնարարվել է «Ֆերմերների ազգային միավորման» հետ ստեղծել մասնագիտացված ձեռնարկություն, որը կզբաղվի ներմուծման եւ արտահանման կարգավորմամբ:
Տիգրան Սարգսյանը կարեւորել է համագործակցության արդյունավետ մոդելի զարգացումը եւ նշել, որ անձնական վերահսկողություն է իրականացնելու համատեղ ծրագրերի իրագործման նկատմամբ:

9 March 2010 - 11:47 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 9 марта принял членов совета «Национальное объединение фермеров», сообщила пресс-служба правительства. В ходе встречи был обсужден целый ряд вопросов сферы сельского хозяйства и, в частности, проблемы животноводства. «По просьбе Розы Царукян мы собрались, чтобы обсудить какие проблемы вы видите в этой сфере, какими должны быть первостепенные задачи и действия государства, чтобы суметь в 2010 году в сфере животноводства обеспечить серьезный прогресс», – сказал Саркисян.
Как отмечается в сообщении, фермеры представили беспокоящие их вопросов: расширения возможностей экспорта сельскохозяйственной продукции, усовершенствования законодательного поля и разработка модели долгосрочного сельхозразвития.
Премьер дал соответствующие поручения министру сельского хозяйства Герасиму Алавердяну, направленные на решение основных задач. В частности, министерству было поручено совместно с «Национальным объединением фермеров» создать специализированное предприятие, которое будет заниматься регулированием экспорта и импорта.