9 March 2010 - 13:03 AMT
2010 թ. մարտի 9-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 6.5%, հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը:
2010 թ. փետրվարին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 0.3% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը ավելացել է նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի համեմատ 2.4 տոկոսային կետով` կազմելով 9.4%: Հատկանշական է, որ 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշի նման կտրուկ ավելացումը ամբողջությամբ պայմանավորվել է նախորդ տարվա փետրվար ամսվա գնաճի զարգացումներով, երբ արձանագրվել էր 1.8% աննախադեպ բարձր գնանկում: Այս պարագայում, փետրվարին իր բարձրակետին հասնելուց հետո մարտից սկսած գնաճի տեմպը նվազելու է` չնայած ապրիլի 1-ից որոշ կոմունալ ծառայությունների սակագների թանկացմանը:
«ԿԲ» Խորհուրդը գնահատում է, որ նախորդ ամիսներից սկսած միջազգային շուկաներում հանքահումքային եւ հիմնական պարենային ապրանքների գների աճով եւ տնտեսական ակտիվության աստիճանական վերականգնմամբ պայմանավորված բնաճային միջավայրը կանխատեսվող հորիզոնում պահպանվելու է: Վերոնշյալ պայմաններում գնաճի շեղումները նպատակային թիրախից նվազեցնելու նպատակով Խորհուրդը շարունակում է կարեւորել դրամավարկային քաղաքականության աստիճանական կոշտացումը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Совет Центрального банка Армении на заседании 9 марта принял решение о повышении ставки рефинансирования на 0.5 п.п., установив ее на уровне 6.5%, сообщает пресс-служба ЦБ РА.
В феврале 2010 года по сравнению с январем была зафиксирована инфляция на уровне 0,3%, в условиях которой показатель 12-месячной инфляции увеличился по сравнению с аналогичным показателем прошлого месяца на 2,4 процентных пункта, составив 9,4%. Подобный резкий рост 12-и месячной инфляции полностью обусловлен развитиями инфляции в феврале 2009 года, когда был зафиксирован беспрецедентный спад в 1,8%.
В сообщении также отмечается, что в марте инфляция начнет снижаться, несмотря на подорожание некоторых коммунальных услуг с 1 апреля.
По оценкам Совета ЦБ, инфляционная атмосфера, обусловленная ростом цен на рудно-сырьевые и основные продовольственные товары и постепенным восстановлением экономической активности, в перспективном горизонте сохранится. «Совет ЦБ продолжает придавать важность постепенному ужесточению денежно-кредитной политики с целью снижения колебаний инфляции», – говорится в сообщении.