2010թ. մարտի 9-ին տեղի է ունեցել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շեւկեթ Շայդուլինի հանդիպումը Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի ղեկավար Արաիկ Քոթանջյանի հետ: ՀԿԵՈւ ղեկավարությունից եւ նշված վարչական տարածքի ղեկավարությունից բացի հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Սերգեյ Դանիելյանը: Կողմերը քննարկել են Երեւանը Հրազդանին կապող նոր էլեկտրագնացքի գործարկման հնարավորությունը, որի երթուղին կմեկնարկի Երեւանի Ալմաստ ավտոկայանից, եւ երկաթուղու այդ հատվածի վիճակը, հաղորդում է ՀԿԵՈւ-ի մամլո ծառայությունը:
Ըստ ՀԿԵՈւ ներկայացուցիչների, նոր միջքաղաքային երթուղու գործարկումը թույլ կտա նվազեցնել տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ծանրաբեռնվածությունը, ինչպես նաեւ առավել մատչելի այլընտրանք ստեղծել ավտոմոբիլային փոխադրումներին: Ուղեւորությունն, ենթադրաբար, կտեւի 50 րոպե, ինչը եւս կնպաստի ընտրության հնարավորությանը ուղեւորների մոտ:
Ավելի վաղ Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը հավանություն էր տվել ՀԿԵՈւ մեկ այլ նախաձեռնության` տրանսպորտային հանգույցներ ստեղծել Երեւանի երկաթուղային կայարանում, որի նպատակը կլինի կապակցել երկաթուղային տրանսպորտի աշխատանքն ավտոմոբիլային տրանսպորտի հետ:

9 марта 2010 года состоялась встреча генерального директора ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Шевкета Шайдуллина с префектом административного округа «Канакер-Зейтун» Араиком Котанджяном. Помимо руководства ЮКЖД и представителей префектуры на встрече также присутствовал главный архитектор г. Еревана Сергей Даниелян. Стороны обсудили возможность запуска новой тактовой электрички по маршруту Ереван-Раздан, стартующей с ереванской автостанции «Алмаст», и изучили на месте состояние данного участка пути, сообщает пресс-служба ЮКЖД
По мнению представителей ЮКЖД, запуск нового междугороднего маршрута позволит снизить нагрузку на транспортную инфраструктуру, а также создать недорогую альтернативу автомобильному способу перевозки пассажиров. Предполагаемое время в пути – 50 мин. – также будет способствовать возникновению выбора у пассажиров.
Ранее мэром г. Еревана Гагиком Бегларяном была поддержана инициатива ЮКЖД по созданию транспортных узлов на ереванском вокзале, преследующих цель увязки железнодорожного транспорта с автомобильным.