10 March 2010 - 11:59 AMT
Ինչպես հայտարարել է Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը «Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի եւ Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) միջեւ վարկային պայմանագրի կնքումից հետո, միջազգային կառույցների հետ ակտիվ բանակցություններ են ընթանում Երեւանի մետրոպոլիտենի կայարանների ընդլայնման մասին, մասնավորապես, 2011թ. մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանում շինարարական աշխատանքների վերսկսման մասին: Բացի այդ, նա ասել է, որ քննարկվում է Աբովյան-Սայաթ-Նովա փողոցների խաչմերուկում մետրոյի «Երիտասարդական» կայարանի երկրորդ մուտք/ելք բացելու հարցը, ինչը թույլ կտա «նվազեցնել մայրաքաղաքի կենտրոնի ծանրաբեռնվածությունը»:
Այս առնչությամբ Գագիկ Բեգլարյանը նշել է, որ «Երիտասարդական» կայարանի երկրորդ մուտքը նախատեսված էր դեռեւս կայարանի շինարարության ժամանակ: «Աշխատանքներն իրականացվել են 60 տոկոսով, սակայն ստեղծված հանգամանքների պատճատով, ստիպված եղանք հրաժարվել նախագծից»,-ասել է նա:
Ինչպես լրագրողներին է ասել մետրոպոլիտենի գլխավոր տնօրեն Փայլակ Յայլոյանը, մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման համար հարկավոր է ներդնել շուրջ 200 մլն եվրո: Ինչ վերաբերում է «Երիտասարդական» կայարանի երկրորդ մուտքին, ապա այդ նախագծի արժեքը կազմում է 30-40 մլն եվրո:
2010-ի մարտի 10-ին ՀՀ կառավարությունը Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) ֆինանսական աջակցությամբ սկսում է Երեւանի Մետրոպոլիտենի վերակառուցման ծրագիրը, որի շրջանակում ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը եւ ՎԶԵԲ երեւանյան գրասենյակի տնօրեն Վալերիու Ռազլոգը կստորագրեն 15 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ վարկային ծրագիր: Վարկային համաձայնագրով նշված միջոցառումներն իրականացնելու նպատակով կստորագրվեն նաեւ «Ծրագրի աջակցության համաձայնագիր» Երեւանի քաղաքապետարանի եւ «Ծրագրի համաձայնագիր» «Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի հետ:

Как сообщил после подписания кредитного договора между ЗАО «Ереванский метрополитен им. Карена Демирчяна» и Европейским банком реконструкции и развития (EBRD) мэр города Еревана Гагик Бегларян, с международными структурами ведутся активные переговоры о расширении станций Ереванского Метрополитена, в частности, в направлении возобновления работ на новой станции «Ачапняк» в 2011 году. Помимо этого он сообщил, что обсуждается вопрос открытия второго входа/выхода в центре столицы на перекрестке улиц Абовяна и Саят-Нова, который выводит на станцию метро «Молодежная», что «позволит разгрузить центр столицы».
В связи с этим Гагик Бегларян отметил, что данный вход/выход был запланирован еще во время строительства сети станций метрополитена. «Работы были реализованы на 60%, но в силу сложившихся обстоятельств от этого проекта пришлось отказаться», – пояснил он.
Как сообщил журналистам генеральный директор метрополитена Пайлак Яйлоян, для строительства станции метро «Ачапняк» необходимо инвестировать порядка 200 млн. евро. Что же касается второго входа/выхода в центре столицы на перекрестке улиц Абовяна и Саят-Нова, то, по его словам, это менее расходный проект, стоимость которого оценивается в 30-40 млн. евро.
10 марта 2010 года правительство РА и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) подписали кредитный договор общей стоимостью в 15 млн. евро для реконструкции Ереванского Метрополитена. Договор подписал министр финансов Армении Тигран Давтян и глава ереванского офиса EBRD Валериу Разлог. С целью обеспечения осуществления мероприятий, отмеченных кредитным договором, были подписаны также «Договор о поддержке программы» с мэрией Еревана и «Договор программы» с ЗАО «Ереванский Метрополитен имени Карена Демирчяна».