«Ներկա պահին կառավարության նախաձեռնությամբ բանակցություններ են վարվում ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին, որոնք վերաբերում են օրենսգրքի ավելի քան 109 հոդվածների: Քննարկումների ընթացքում կառավարությունն ու հանձնաժողովը համաձայնության կգան, երբ ստեղծեն Հայաստանի բնակիչների սոցիալական ապահովությանը վերաբերող առավել հասանելի ու կիրառելի օրենքներ», – մարտի 10-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը:
Հակոբ Հակոբյանը գործող կենսաթոշակային համակարգը համարում է ոչ արդյունավետ, քանի որ Հայաստանի յուրաքանչյուր աշխատող քաղաքացի ապահովում է մեկ թոշակառուի կենսաթոշակը, դրանով էլ սահմանափակվում է բարձր կենսաթոշակի հնարավորությունը:
«2010 թ. Հայաստանում թոշակի գումարը նույնն է լինելու ինչ-որ 2009 թ., չնայած գազի գների բարձրացմանը (4 անձի համար` 2500 դրամ): Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի հետագայում թոշակառուների եւ, ընդհանրապես, Հայաստանի բնակիչների համար կյանքի ավելի լավ պայմաններ ապահովենք: Սակայն ոչ ոք չի կարող իմանալ, թե ինչ կլինի մի քանի տարի հետո: Մնում է լավ սպասումների հույսով ապրել», – ավարտել է իր խոսքը Հակոբ Հակոբյանը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ կենսաթոշակային համակարգում փոփոխություններ մտցնելը հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի 40 տարեկան մարդկանց 23 տարի անց բարձր կենսաթոշակ ստանալ:

10 March 2010 - 13:36 AMT
“На данный момент по инициативе правительства ведутся переговоры для внесения изменений в Трудовом кодексе РА, касающиеся более чем 109 статей в законодательстве.
В ходе обсуждений правительство и комиссия смогут прийти к согласию, создав более доступные и приемлемые законы для социального обеспечения жителей Армени”,- 10-го марта в ходе пресс-конференции в Ереване пояснил председатель постоянной комиссии по социальным вопросам НС РА Акоп Акопян.
Действующую пенсионную систему Акоп Акопян считает неэффективной, так как каждый работающий гражданин Армении обеспечивает пенсию одного пенсионера, тем самым ограничивая возможность выдачи высоких пенсий.
“Не смотря на рост цен на газ (на 4 человека 2500 др.) и продукты, на пенсии в 2010 году будет выделена та же сумма, что и в 2009 году. Мы делаем все, чтобы обеспечить в будущем более нормальные условия для пенсионеров и вообще граждан Армении. Но ведь никто никогда не может знать, что будет через несколько лет. Остается надеяться на лучшее”,- заключил Акоп Акопян.
Он также подчеркнул, что внедряемые изменения в пенсионную систему предоставят возможность для сорокалетних жителей Армении получать высокую пенсию через 23 года.