«Գարունն ու ամառը, այսինքն` բնության անցումային ժամանակաշրջանները կարող են ավելորդ սթրեսների պատճառ դառնալ, քանի որ այդ ժամանակ մարդու օրգանիզմը ավելի զգայուն է դառնում», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է հոգեբան Սամվել Խուդոյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, այդ ընթացքում կարող է խախտվել մարդու հորմոնալ բալանսը, ինչն էլ պատճառ է դառնալ սթրեսի առաջացման:
«Մեզ դիմում են սուր սթրեսներով այցելուներ, որոք խուճապի մատնված են: Սթրեսները բուժելիս, առաջին հերթին պետք է հետազոտել մարդու սիրտը, վահանաձեւ գեղձը, եւ միայն դրանից հետո կարելի է բուժել սթրեսը», – պատմում էր «Էրեբունի» հիվանդանոցի ընկնավորության կենտրոնի նյարդաբանության կլինիկայի ղեկավար, բժշկական գիտությունների թեկնածու Գայանե Մելիքյանը:
Բժիշկների խոսքերի համաձայն, ամենածանր սթրեսը հարազատի կորուստն է, իսկ ընդհանուր առմամբ, դրանք կարելի է բաժանել մի քանի խմբի` տարիքային, սոցիալական, աշխատանքային եւ այլն:
Նրանց խոսքերի համաձայն, մինչեւ 23 տարեկան երիտասարդների սթրեսի պատճառ հաճախ դառնում են նրանց արտաքին տվյալներն ու սիրո զգացումը, 25 տարեկանից հետո սթրեսի պատճառ են դառնում աշխատատանքն ու ընտանիքը, իսկ 50-ից հետո` մահվան մասին մտորումներն ու դրանից առաջացած վախը: Սակայն սթրեսի համար կրիտիկական է համարվում 35-40 տարեկան հասակը:
Բժիշկները նշել են նաեւ, որ սթրեսի դեմ պայքարի լավագույն միջոցը ներշնչումն ու ինքնավերահսկումն է: Սթրեսը կարելի է հաղթահարել նաեւ զբոսանքների, շփման եւ այլ գործողությունների միջոցով: «Շրջանառվում է այն սխալ կարծիքը, որ խմիչքը լավ միջոց է սթրեսից բուժվելու համար, սակայն դա ճիշտ չէ: Խմիչքի օգտագործումը հակառակ արդյունք է տալիս», – ընդգծել է Սամվել Խուդոյանը:

10 March 2010 - 13:53 AMT
“Весна и осень, то есть переходные периоды в природе, могут стать причиной дополнительных стрессов, так как в это время организм человека становится более уязвимым”,- сообщил на пресс-конференции в Ереване психолог Самвел Худоян. По его словам, в это время у человека может нарушиться гормональный баланс, что может стать причиной возникновения стрессов.
“К нам обращаются пациенты с острыми стрессами, приводящими к паническому состоянию. При лечении стрессов в первую очередь нужно обследовать сердце, щитовидную железу, и только потом можно приступить к лечению острого стресса”,- рассказала руководитель невропатологической клиники эпилептологического центра больницы «Эребуни», кандидат медицинских наук Гаяне Меликян.
По словам врачей, самым тяжелым стрессом является потеря близких, а в целом стрессы можно разделить на несколько категорий: возрастные, социальные, рабочие и т. д.
По их словам, у молодых людей до 23 лет причиной стресса чаще всего становится внешность и любовь, от 25 лет причиной становится работа и семья, а после 50 лет – страх смерти. Однако критическим для стресса является 35-40 лет.
Врачи отметили также, что наилучшим средством борьбы со стрессом является самовнушение и самоконтроль. Стресс можно преодолеть также с помощью прогулок, общения и других действий. “Бытует не правильное мнение, что алкоголь является хорошим средством для лечения стресса, однако это не далеко не так, его употребление в больших количествах приводит к обратному эффекту”,- подчеркнул Самвел Худоян.