Ռուս-վրացական սահմանի հյուսիսօսեթական հատվածում գտնվող «Վերին Լարս» հսկիչ-անցագրային կետը վերանորոգումից հետո աշխատանքի առաջին շաբաթվա ընթացքում 70 ավտոմեքենաներ եւ 230 քաղաքացիներ են հատել, որոնցից մոտ 70-ը` այլազգիներ:
Նրանց թվում հինգը Վրաստանի քաղաքացիներ են, հաղորդել է Ռուսաստանի ԱԴԾ Հյուսիսային Օսեթիայի գծով Սահմանային վարչության մամլո ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Սոլոդը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այս ժամանակահատվածում պետական սահմանը հատած մարդկանցից մոտ 160-ը ռուսներ են եւ մոտ 70-ը` այլ պետությունների քաղաքացիներ, այդ թվում` հինգ վրացի: Ոչ մի միջադեպ այս ընթացքում «Վերին Լարսում» չի արձանագրվել»,- նշել է Սոլոդը:
Վերին Լարս` Հյուսիսային Օսեթիայում Վրաստանի ռազմական ճանապարհին ռուս-վրացական սահմանի շրջանում տեղակայված ռուսական հսկիչ անցագրային կետ:
Վերին Լարսի անցագրային կետը փակվել էր 2006թ. հուլիսի 8-ին: Հյուսիսային Օսիայի բնակիչները, որոնք ծագումով Վրաստանի Կազբեկի շրջանից են եւ Վերին Լարսի այդ հատվածում ունեն ազգակցական կապեր ու տնտեսություններ, զրկվել են սահմանն անցնելու հնարավորությունից:
2009 թ. մայիսի 5-ին ավարտվեց Հյուսիս Օսիայի մաքսակետի Վերին Լարսի բազմակողմ ավտոմոբիլային անցագրային կետի շինարարությունը:
ՀԱԿ-ի բացումը նախատեսված է ավարտել 2010 թ. մարտի 1-ին:
2009 թվականին հսկիչ-անցագրային կետի բացման հնարավորության քննարկումը վերսկսվեց: Համարվում է, որ սահմանի բացումը կնպաստի սահմանամերձ շրջանների տնտեսական առողջացմանը եւ կթեթեւացնի հայ-ռուսական առեւտուրը: Մարտի 1-ին «Վերին Լարս» ՀԱԿ-ը վերսկսեց իր աշխատանքը:

10 March 2010 - 16:18 AMT
Пропускной пункт "Верхний Ларс", расположенный на Североосетинском участке российско-грузинской границы, за первую неделю работы после реконструкции пересекли 70 автомобилей и 230 граждан, из которых около 70 человек – иностранцы.
В их числе и пятеро граждан Грузии, сообщил руководитель пресс-службы Погрануправления ФСБ России по Северной Осетии Александр Солод, передает РИА Новости.
"Из общего количества людей, которые за это время пересекли государственную границу, около 160 – это россияне и около 70 человек граждане других государств, в том числе пятеро грузин. Никаких инцидентов за это время на "Верхнем Ларсе" зафиксировано не было", – отметил Солод. Верхний Ларс – селение и российский контрольно-пропускной пункт в районе российско-грузинской границы на Военно-Грузинской дороге в Северной Осетии.
Пропускной пункт в Верхнем Ларсе закрыт на плановую реконструкцию 8 июля 2006 года. Жители Северной Осетии родом из Казбегского района Грузии, имеющие близких родственников и хозяйства на территории этого района, лишились возможности пересечения госграницы. До недавних пор они пользовались правом безвизового пересечения границы по специальным вкладышам в паспортах.
5 мая 2009 года состоялась церемония завершения строительства многостороннего автомобильного пункта пропуска «Верхний Ларс» Северо-Осетинской таможни.
В 2009 году возобновилось обсуждение возможности открытия контрольно-пропускного пункта. Считается, что открытие границы будет способствовать экономическому оздоровлению в приграничных районах и облегчит армяно-российскую торговлю. 1марта КПП “Верхний Ларс” возобновил свою работу.