11 March 2010 - 09:44 AMT
Այսօր տեղի է ունեցել հՀ կառավարության նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նա հանձնարարել է բոլոր նախարարներին գրավոր փաստաթուղթ ներկայացնել միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի մշակման համար եւ համաձայնեցնել այն Սերժ Սարգսյանի նախընտրական ծրագրի հիմնական դրույթների հետ:
Դիմելով կառավարության անդամներին, նա ասել է. «Բոլոր նախարարներին այսօր հանձնարարում եմ հետեւյալը. յուրաքանչյուրդ ձեր հսկողության տակ վերցրեք միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրը, որը պետք է համադրեք հանրապետության նախագահի նախընտրական ծրագրի հետ: Քանի որ հիմա աշխատանքներ են ընթանում, որոնք մենք պետք է ավարտենք հունիսին, բոլոր նախարարները պետք է ինձ ներկայացնեն գրավոր զեկուցագրեր իրենց տեսանելի խնդիրների մասին, որպեսզի կարողանանք հանրապետության նախագահի նախընտրական ծրագրում առկա թիրախները դարձնել իրականանալի»: Տիգրան Սարգսյանը նշել է նաեւ, որ զեկուցագրերում պետք է արտացոլվեն նաեւ այն խնդիրները, որոնք ծագել են 2009 թ. մակրոտնտեսական ցուցանիշների վատթարացմանը զուգընթաց:
Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ մոտակա երկու շաբաթվա ընթացքում բոլորը կներկայացնեն նման զեկուցագրեր, եւ նախարարների հետ առանձին-առանձին աշխատանք կկատարվի այդ ուղղությամբ:
Ինչպես ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, կառավարության միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի ձեւավորման գործընթացն արդեն մեկնարկել է եւ այն կներկայացվի ընթացիկ տարվա հուլիսին: «Միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի պլանավորումն ընթանում է նորմալ ռեժիմով եւ մենք այս ամսվա ընթացքում արդեն կկարողանանք որոշակի նախնական արդյունքներ ներկայացնել»,-ասել է նա: Նախարարը հիշեցրել է նաեւ, որ անցյալ տարի նույն ժամանակահատվածում ստիպված էին դադարեցնել նրա պլանավորումը ճգնաժամի պատճառով, սակայն այս պահի դրությամբ, քանի որ կառավարությունն արդեն իսկ անցել է պետբյուջեի պլանավորման կայուն փուլ, նախարարները պետք է ուշադրություն դարձնեն կառավարության գործունեության պլանավորմանը առաջիկա երեք տարում:

11 March 2010 - 09:44 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян на заседании правительства 11 марта 2010 года поручил всем министрам подготовить письменный документ для формирования среднесрочной расходной программы правительства РА и согласовать его с намеченными первостепенными направлениями предвыборной программы президента страны Сержа Саргсяна.
«Поскольку работы по ее формированию мы должны закончить в июне, то все министры должны в письменном виде представить мне доклад, содержащий первостепенные проблемы, чтобы мы смогли претворить в жизни первостепенные направления в предвыборной программе главы государства, сделав их осуществимыми», – подчеркнул Тигран Саркисян. Он также отметил, что в докладе важное место должно быть отведено и тем проблемам, которые возникли в течение 2009 года в связи с ухудшением макроэкономических показателей в экономике страны.
При этом он выразил уверенность в том, что подобные доклады будут готовы в ближайшие две недели, и добавил, что после их предъявления с каждым министром в отдельности будут уточнен процесс выполнения.
Как сообщил министр финансов Армении Тигран Давтян, процесс формирования среднесрочной расходной программы правительства в установленные законом сроки уже начат, и она будет представлена в июле текущего года. «Планирование среднесрочной расходной программы протекает в нормальном режиме, и определенные предварительные результаты мы можем представить в течение этого месяца», – сказал он. Минфин также напомнил, что в прошлом году в этот же период пришлось прекратить ее планирование в условиях финансово-экономического кризиса, однако на данный момент, поскольку правительство уже перешло на этап стабильного планирования госбюджета, министры должны обратить должное внимание на планирование деятельности правительства на ближайшие три года.