ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը մարտի 10-ին ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) տարածաշրջանային տնօրինության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վերներ Լիեպակին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են ԱԶԲ վարկային ծրագրով արդեն իրականացված գյուղական ճանապարհների վերականգնման աշխատանքներին եւ դրական գնահատել այն:
Նախարար Գ.Սարգսյանը, խոսելով «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման ծրագրի մասին, շեշտել է, որ այն շատ մեծ եւ կարեւոր ծրագիր է, եւ հույս է հայտնել , որ այս տարի արդեն կսկսվեն մայրուղու հետ կապված աշխատանքները: Նա�հայտնել է, որ այդ�գործընթացը կազմակերպելու նպատակով առաջիկայում կստեղծվի նոր` Ծրագրերի իրականցման�ազմակերպություն (ԾԻԿ):
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, բացի այդ, կողմերը քննարկել են նաեւ ԱԶԲ վարկային այլ ծրագրեր, մասնավորապես, «Հյուսիս-հարավ» երկաթուղու կառուցման ծրագրի նախապատրաստական եւ խորհրդատվական աշխատանքները, եւ այդ ծրագրի հետագա համաֆինանսավորման հնարավոր տարբերակները:
2010-ի հունվարի 15-ին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու շինարարության ծրագիրը, որը նախատեսված է մինչեւ 2017-ը: Դրանով հանդերձ մեկնարկել է ծրագիր, որը թույլ կտա Հայաստանին ապագայում մեղմացնել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից մեկուսացումը, կարեւոր դեր խաղալ տարածաշրջանի երկրների բեռնափոխադրումների գործում, ինչպես նաեւ միանալ սեւծովյան օղակավոր ավտոմայրուղուն: Նախագծի արժեքը կարող է հասնել 1,5 մլրդ դոլարի: Իրանական բանկերը եւս պատրաստ են ֆինանսավորել ավտոմայրուղու առանձին հատվածների շինարարությունը:
Ասիական զարգացման բանկը հիմնվել է 1966 թվականին` խթանելու համար տնտեսության աճը Ասիայում եւ Հեռավոր Արեւելքում, այդ տարածաշրջաններին տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելով եւ ուղղակի ներդրումներ կատարելով: Կենտրոնակայանը գտնվում է Մանիլայում: Ներդրումների գերակա ոլորտներն են` տրանսպորտն ու կապը, արդյունաբերությունը, էներգետիկան, գյուղատնտեսությունը, ֆինանսական հատվածը:

Министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян принял вице-президента департамента Центрального и Западного региона Азиатского банка развития (АБР) Вернера Лиепака, сообщает пресс-служба министерства. В ходе встречи стороны обсудили осуществляемые в рамках кредитной программы АБР работы по восстановлению сельских дорог.
Говоря о программе строительства автомагистрали «Север-Юг», Гурген Саркисян отметил, что это очень большая и важная программа, при этом он выразил надежду, что в этом году уже начнутся работы, связанные с ее строительством. Он сообщил, что с целью организации данного процесса будет создан новая Организация по реализации программ.
Как отмечается в сообщении, стороны обсудили и другие кредитные программы АБР, в частности, консалтинговые и подготовительные работы по программе строительства железной дороги «Север-Юг» и возможные варианты дальнейшего софинансирования этой программы.
15 января 2010 года правительство Армении утвердило Программу строительства автомагистрали «Север-Юг», которая рассчитана до 2017 года. Тем самым был дан старт программе, которая позволит Армении в будущем смягчить последствия блокады со стороны Азербайджана и Турции, сыграть важную роль транзитного государства в грузоперевозках стран региона, а также присоединиться к Черноморской кольцевой автомагистрали. Стоимость всего проекта может достигнуть полутора миллиардов долларов. Иранские банки также готовы финансировать строительство отдельных участков автомагистрали.