11 March 2010 - 12:02 AMT
2010թ. հունվար-փետրվար ամիսներին ՀՀ ԱՆ դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից բռնագանձվել եւ վերականգնվել է 1 միլիարդ 554 միլիոն դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի 375 միլիոն դրամի դիմաց:
Բռնագանձված եւ վերականգնված գումարի 4,1 անգամ ավելանալու փաստը հիմնականում կապված է բանկերի — վարկային կազմակերպությունների պահանջներով ներկայացված կատարողական թերթերի քանակի կտրուկ աճով:
Այսպես, 2010թվականի առաջին երկու ամիսների ընթացքում իրավաբանական անձանց օգտին բռնագանձվել է ընդհանուր գումարի գրեթե 70 տոկոսը, նախորդ տարում այդ ցուցանիշը կազմել է 55 տոկոս: Հետաքրքրականն այն է, որ միայն փետրվար ամսում ալիմենտի բռնագանձումը կազմել է 10,2 միլիոն դրամ:
Կատարողական թերթերի քանակի հոսքը շարունակում է աճել: Ս/թ մարտի 1-ի դրությամբ ԴԱՀԿ ապահովող ծառայության բաժիններում առկա կատարողական դարույթների քանակը կազմում է 19. 608՝ բռնագանձման ենթակա 24,8 միլիարդ դրամ ընդհանուր գումարով:
Վարույթների քանակի ավելացման պարագայում ծառայությունը վճռականորեն շարունակելու է բարձրացնել դատական որոշումների իրականացման արդյունավետությունը՝ կիրառելով արտապանների գույքի և դրամական միջոցների հետախուզման ու հայտնաբերմանն ուղղված նոր մեթոդներ, հաղորդում է ԴԱՀԿ ապահովող ծառայության մամլո ծառայությունը:

В январе-феврале 2010 года Службой принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции РА было взыскано и восстановлено 1 млрд. 554 млн. драмов против 375 млн. за аналогичный период 2009 года, сообщает пресс-служба СПИСА.
Увеличение суммы в 4,1 раза в основном обусловлено ростом количества исполнительных производств, возбужденных на основе представленных банками и кредитными организациями исполнительных листов. Так, в отчетный период в пользу юридических лиц было взыскано 70% от общей суммы, а за первые два месяца 2009 года аналогичный показатель составил 55%. При этом только в феврале 2010 года по линии алиментов было взыскано 10,2 млн. драмов.
Количество поступающих в СПИСА исполнительных листов продолжает увеличиваться. По положению на 1 марта текущего года в производстве отделов СПИСА находилось 19 608 дел на общую сумму взыскания в 24,8 млрд. драмов.
«В условиях увеличения количества дел служба будет последовательно повышать эффективность исполнения судебных решений, применяя все новые инструменты розыска и обнаружения имущества и денежных средств должников», – отмечается в сообщении.