11 March 2010 - 12:59 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր այցելեց Գեղարքունիքի մարզ, եղավ Վարդենիսի տարածաշրջանում, որտեղ հանրապետական նշանակության ճանապարհը տուժել է Սեւանա լճի մակարդակի բարձրացման հետեւանքով: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Փոխվարչապետին ուղեկցում էին ՀՀ նախագահին առընթեր Սեւանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանը եւ ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի առաջին տեղակալ Հրանտ Բեգլարյանը: Լճի մակարդակի բարձրացման հետեւանքով Կարճաղբյուր համայնքի մոտ գտնվող հանրապետական նշանակության ճանապարհի շահագործումը վտանգված է: Փոխվարչապետը ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանը հանձնարարեց եռօրյա ժամկետում ուսումնասիրել խնդիրը եւ առաջարկություններ ներկայացնել` նշված հատվածի անխափան շահագործումն ապահովելու համար: Մարզպետի առաջարկությամբ կուսումնասիրվի նաեւ Կալան- Դպրաբակ ճանապարհահատվածը, որի գործարկումը եւս վտանգված է, եւ ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունն առաջարկություններ կներկայացնի նաեւ այս հատվածի վերաբերյալ:
Այնուհետեւ փոխվարչապետը ծանոթացավ Լճաշենի հատվածում վերակառուցվող ճանապարհի շինարարական աշխատանքների ընթացքին, որի համար միջոցներ են նախատեսված 2010թ. պետբյուջեում:
ՀՀ փոխվարչապետը Սեւանի քաղաքապետարանում անցկացրեց աշխատանքային խորհրդակցություն` Սեւանի տարածաշրջանի համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ: Վերջիններս փոխվարչապետին ներկայացրեցին իրենց հուզող խնդիրները: Մասնավորապես բարձրացվեց հողերի առաջին սեփականաշնորհման ժամանակ գրանցումներում առկա անճշտությունների խնդիրը: Ա. Գեւորգյանը նշեց, որ այն բնորոշ է հանրապետության բոլոր մարզերին, եւ այդ ուղղությամբ ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում արդեն ձեւավորված է աշխատանքային խումբ, որը 2009թ. ընթացքում գույքագրել է նմանատիպ խնդիրները: Փոխվարչապետը խոստացավ, որ առաջիկայում խնդիրը կքննարկվի ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի հետ` վերջնական լուծումներ գտնելու նպատակով:

Вице-премьер, министр территориального управления РА Армен Геворкян посетил Гегаркуникскую область страны, побывал в регионе Вардениса, где дорога республиканского значения пострадала вследствие повышения уровня воды в озере Севан. Об этом сообщает пресс-служба Министерства территориального управления РА.
Вице-премьера сопровождали председатель комиссии при президенте РА по основным вопросам озера Севан Владимир Мовсисян, глава Гегаркуника Нвер Погосян и первый заместитель министра транспорта и связи РА Грант Бегларян. Вследствие повышения уровня воды озера Севан беспрепятственная эксплуатация участка дороги республиканского значения вблизи общины Карчахбюр оказалась под угрозой. Вице-премьер-министр поручил министерству транспорта и связи РА в трехдневный срок изучить проблему. По предложению главы области будет также исследован участок Калан-Дпрабак, эксплуатация которого также оказалась под угрозой.
После чего вице-премьер-министр ознакомился с ходом строительных работ на участке дороги Лчашена, средства на восстановление которого предусмотрены в госбюджете на 2010 год.
Армен Геворкян также провел рабочее совещание в мэрии Севана при участии руководителей общин региона Севана, которые представили свои проблемы. В частности, был затронут вопрос о неточностях в записях во время первой приватизации земель. Министр территориального управления отметил, что это характерно для всех областей республики, и в связи с этим в Государственном комитете кадастра недвижимости при правительстве РА была сформирована рабочая группа, которая в течение 2009 г. зафиксировала подобные проблемы. Вице-премьер пообещал, что в ближайшее время проблема будет обсуждена с Государственным комитетом кадастра недвижимости при правительстве РА с целью принятия окончательного решения.
Были обсуждены также вопросы, связанные со статусом земель, находящихся в границах национального парка «Севан».