««Մոսկվա» կինոթատրոնը հայ ճարտարապետության յուրօնակ նմուշ է եւ Երեւանի համար անկրկնելի երեւույթ է: Ինչ վերաբերում է ամառային կինոդահլիճին, որը հիմնադրվել է 20-րդ դարի 60-ական թվականներին, ապա այն Երեւանի համար միակն է իր տեսակի մեջ եւ մեր կլիմայական պայմաններին համապատասխանում է: Կարծում եմ, որ ամառային դահլիճն անհրաժեշտ է քաղաքի համար, հետեւաբար այն պետք է պահպանվի», – մարտի 12-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ընթացքում ասել է Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
Փետրվարի 25-ին Հայաստանի կառավարությունը համաձայնություն է տվել «Մոսկվա» կինոթատրոն ԲԲԸ ղեկավարության առաջարկությանը` «Մոսկվա» կինոթատրոնի տարածքը օտարել` տեղում Սբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին վերակառուցելու համար, քանի որ մինչ խորհրդային իշխանության հաստատումը այդ տեղում է գտնվել Սբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին:
«Մենք դեմ չենք նոր եկեղեցիների կառուցմանը, սակայն ավելի լավ կլինի վերականգնել եւ պահպանել հնագույն եկեղեցիները` Սանահինը, Հաղպատը, մակարավանքը, Օհանավանքը, որոնք ճարտարապետական առումով ավելի արժեքավոր են, քան 17-րդ դարի Սբ Պողոս-Պետրոս քանդված եկեղեցին էր», – նշել է Մկրտիչ Մինասյանն` ավելացնելով, որ տեղանքը նույնպես հարմար չէ եկեղեցի կառուցելու համար:
Մ.Մինասյանը հայտնել է նաեւ, որ Հայաստանի ճարտարապետների միությունը հարցի լուծման համար կազմակերպելու է հասարակական քննարկումներ:
«Մենք դիմելու ենք նաեւ ամենայն հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին` խնդրելով, որ փոխի իր որոշումը», – ավարտել է խոսքը Մկրտիչ Մինասյանը:

12 March 2010 - 13:08 AMT
“Кинотеатр «Москва» – пример армянской архитектуры и неповторимое явление для Еревана. Что касается летнего кинозала, который был основан 60-ых годах прошлого века, то он единственный в своем роде для Еревана, и подходит нашему климату. Думаю, летний кинозал необходим городу, и он должен быть сохранен”, – 12-го марта в ходе пресс-конференции отметил председатель Союза архитекторов Армении Мкртич Минасян.
25 февраля правительство Армении дало согласие на предложение руководства ООО кинотеатра «Москва» о безвозмездном отчуждении территории летнего кинотеатра “Москва” в пользу Первопрестольного Эчмиадзина, для восстановления церкви Св.Погос-Петрос, которая до советизации находилась на этом месте.
“Мы конечно не против постройки новых церквей. Однако лучше восстанавливать и сохранять старые церкви – Санаин, Ахпат, Макараванк, Оанаванк, которые с архитектурной точки зрения являются более ценными, чем, например, разрушенная церковь 17-го века Св. Погос и Петрос”, – отметил Мкртич Минасян, добавив, что местность тоже уже не подходит для стройки церкви.
Минасян сообщил, что в Союзе архитекторов Армении будут организованы общественные обсуждения для решения данного вопроса.
“Мы также намерены обратится к Католикосу Всех армян Гарегину II, с просьбой изменить свое решение, надеясь на его снисходительность”,- заключил Мкртич Минасьян.
Церковь Св. Погос-Петрос (Св. Павла-Петра) находилась в ереванском квартале Шаар. По решению Советских властей, в начале 30-ых годов она была снесена, и на ее месте был построен кинотеатр "Москва". По некоторым сведениям, церковь Св. Погос-Петрос, построенная в V-VI веках, была одной из древнейших церквей Еревана. На сохранившихся от землетрясения 1679 года стенах, по всей видимости, в конце XVII века, была воздвигнута новая церковь.
Церковь, носящая имена святых Апостолов Погоса и Петроса, относилась к типу бескупольных трехнефных базилик.