12 March 2010 - 13:36 AMT
Այս տարվա տաք ձմեռն աննախադեպ չէր: Ավելի տաք են եղել 1963թ. եւ 1966թ. ձմեռը: Տաք ձմեռներ են նկատվել նաեւ 90-ականների վերջին եւ 2000-ի սկզբներին», – մարտի 12-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայպետհիդրոմետի տնօրեն Համլետ Գեւորգյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, այս տարի փետրվարի 5-6-ին ջերմաստիճանն ավելի բարձր էր 2009 թ. փետրվարի ջերմաստիճանից:
«Գարնան ամիսներին ջերմաստիճանը մոտ է լինելու նորմային: Մարտի 16-ից սկսած Հայաստանում նկատելի կլինի ջերմաստիճանի իջեցում. իսկ մարտի 20-ին մոտ 4 աստիճանով կիջնի», – հայտնել է Հայպետհիդրոմետ օդերեւութաբանական ծառայության օպերատիվ կենտրոնի ղեկավար Զարուհի Պետրոսյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ ավելի ճշգրիտ կանխատեսումներ են արվում սպասվող հինգ օրերի համար, այդ պատճառով կանխատեսման մեջ կլինեն աննշան շեղումներ: Մոտակա օրերին օդերեւութաբանները կանխատեսում են տեղումներ, դրանք կուժեղանան մարտի 15-ին: Լեռնային շրջաններում տեղումները կլինեն ձյան տեսքով, իսկ հարթավայրերում` անձրեւի:
Այս տարին ռեկորդային է մեկ այլ հարցում. Արմավիրի մարզում արդեն ծաղկել են ծիրանի 10 ծառեր: Դա վերջին 20 տարիների ընթացքում ամենավաղ ծաղկունքն է: «Մինչեւ ապրիլի վերջ ծառերի ծաղկունքը վտանգի տակ է, քանի որ մինչ այդ հնարավոր է ցրտահարություն, թեեւ դեռեւս նման բան չենք կանխատեսել», – ընդգծել է Զարուհի Պետրոսյանը: Նա ավելացրել է նաեւ, որ 2002-2009 թթ. ապրիլին ցրտահարություններ են եղել, դրանցից ամենաուժեղը 2004 թ. ապրիլի 6-10-ին է եղել` -10 աստիճան:
Զ. Պետրոսյանը նշել է նաեւ, որ Արաքս եւ Քուռ գետերի ջրի մակարդակը բարձրանում է նորմայից մի քիչ ավելի, ինչը նույնպես տաք ձմռան հետեւանք է:

12 March 2010 - 13:36 AMT
“Такая теплая зима, какую мы наблюдали в этом году, не является беспрецедентной. Еще более теплыми были зимы 1963 и 1966 годов. Также достаточно теплые зимы наблюдались в конце 90-х, начале 2000-х годов”,- сообщил на пресс-конференции 12 марта заместитель директора Армгосгидромета Гамлет Геворгян. По его словам, температура февраля на 5-6 градусов превысила температуру февраля 2009 года.
“Однако температура весенних месяцев будет близка к норме. Начиная с 16 марта в Армении будет наблюдаться понижение температуры, а к 20 марта она понизится примерно на 4 градуса”,- сообщила глава центра оперативной гидрометеорологии Армгосгидромета Заруи Петросян.
Однако она подчеркнула, что наиболее точные прогнозы делаются на предстоящие пять дней, поэтому в этом прогнозе допустимы небольшие отклонения. В ближайшие же дни синоптики прогнозируют осадки, которые усилятся к 15 марта. В горных районах они пройдут в виде снега, а в равнинных – в виде дождя.
Однако год можно считать рекордным в другом вопросе: в Армавирской области уже расцвели 10 абрикосовых деревьев, что является самым ранним цветением за последние 20 лет. “До конца апреля это цветение находится под угрозой, так как до этого времени возможны заморозки, хотя их мы пока не прогнозируем”,- подчеркнула Заруи Петросян, добавив, что с 2002 по 2009 года в апреле наблюдались заморозки, самые сильные из которых были зафиксированы с 6 по 10 апреля 2004 г. (-10 градусов).
Она добавила также, что уровень воды в реках Аракс и Кура в период половодья поднимется чуть больше нормы, что также является следствием теплой зимы.