Մարտի 12-ին Երեւանի Օրհուս կենտրոնում տեղի ունեցավ կլոր սեղան, որի թեման էր` «Հայաստանի սողանքները` որպես արտակարգ իրավիճակների հիմնական աղբյուրներից մեկը», ինչպես նաեւ «Հայաստանի սողանքները» գրքի շնորհանդեսը:
«Գիրքը նախատեսված է գիտահետազոտական հիմնարկությունների, երկրաբանական ֆակուլտետի ուսանողների, նեղ մասնագիտական ուղղվածություն ունեցողների համար», – PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրուցելիս ասել է երկրաբանական գիտությունների դոկտոր պրոֆեսոր, ՀՀ Հանրային հեռուստատեսության արտակարգ իրավիճակների եւ քաղաքացիական պաշտպանության բաժնի վարիչ, «Հայաստանի սողանքները» գրքի հեղինակներից Դմիտրի Խաչատրյանը:
Հայաստանի համար սողանքները առավել հաճախ հանդիպող աղետներից մեկն է:
«Հայաստանի սողանքների գոտում կապի միջոցներ կան, արգելոցներ, բնակելի տներ, թունավոր քիմիկատների պահեստարաններ: Հայաստանում հայտնի է ավելի քան 3000 սողանք: Դրանք հիմնականում գտնվում են Կապանում, Դիլիջանում, Երեւանում եւ Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում», – նշել է Դմիտրի Խաչատրյանը:
Գիրքը հրատարակել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը` ԵՊՀ, ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանության ինստիտուտի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարարական ծառայության մասնագետների աջակցությամբ:

12 March 2010 - 13:44 AMT
12-го марта в Ереване в центре “Орхус” прошел круглый стол на тему “Оползни Армении как один из основных источников чрезвычайных ситуаций”. Также состоялась презентация книги “Оползни Армении”.
“Книга предусмотрена для научно-исследовательских учреждений, студентов геологического факультета, узких специалистов”,- в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил доктор профессор геологических наук, заведующий отделом чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны общественного телевидения РА, один из авторов книги “Оползни Армении” Дмитрий Хачатрян.
По его словам, оползни являются для Армении одним из часто случающихся бедствий.
“В Армении, в зоне оползней находятся средства связи, заповедники, жилые дома, захоронения ядохимикатов. В Армении известно более чем 3000 оползней. В основном они находятся в Капане, Дилижане, Ереване и приграничных регионах Армении”,- отметил Дмитрий Хачатрян.
Книга опубликована Ереванским офисом ОБСЕ при содействии специалистов ЕГУ, института геологии НАН РА, спасательной службы Министерства чрезвычайных ситуаций РА.