15 March 2010 - 08:33 AMT
Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը ազդել է սպառողական շուկայի ծավալների վրա, որտեղ 2009 թվականին 2008-ի համեմատ 30% անկում է գրանցվել: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց Հայաստանի Սպառողների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը: «Երկրի բնակչության շրջանում Ասոցիացիայի կողմից անցկացված հարցման արդյունքները վկայում են այն մասին, որ ինչպես պարենային, այնպես էլ ոչ պարենային մթերքի սպառումը միջին հաշվով կրճատվել է 30%-ով»,- ասաց նա:
Մելիտա Հակոբյանի խոսքով, եթե նախաճգնաժամային շրջանում սպառողը որոշակի առեւտրի կետից 3 հաց էր գնում, ապա 2009 թվականին նա սկսեց 1 հաց գնել:

Финансово-экономический кризис оказал влияние на объемы потребительского рынка, на котором в 2009 году, по сравнению с 2008 годом, был зафиксирован спад на 30%. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщила журналистам председатель Национальной ассоциации потребителей Армении Мелита Акопян. «Результаты опроса, проведенного Ассоциацией среди населения страны, свидетельствуют о том, что потребление, как продовольственных товаров, так и непродовольственных в среднем сократилось на 30%», – сказала она.
По словам Мелиты Акопян, если в докризисный период потребитель из определенного торгового пункта приобретал 3 хлеба, то в 2009 году он стал приобретать 1 хлеб.