16 March 2010 - 10:02 AMT
Հայաստանում տվյալ պահին հաշվվում է 540 հազ. գլուխ էգ եւ արու ոչխար, որոնցից 430 հազ. գլուխը` մայրական կազմում, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին հաղորդեց Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: Նրա խոսքով, մինչեւ ծնելիության սեզոնի ավարտը (ընթացիկ տարվա մայիս) սպասվում է առնվազն 430 հազ. գառների ծնունդ, իսկ ոչխարների ծնելիության հնարավոր ցուցանիշը 1,2 է, այսինքն հանրապետությունում կարող է մոտ 500 հազ. գառ ծնվել: «Նրանցից մոտ 250 հազ. արու ոչխարներ կլինեն, որոնք իրացման են ենթակա»,- ավելացրեց նա:
Ալավերդյանը հաղորդեց նաեւ, որ երկրից ոչխար արտահանելու արգելքի մասին հրաման կա, եւ դրան հետեւում են մաքսատանն ու պարենային անվտանգության ծառայությունում: «Քանի որ մենք արտահանման լուրջ շուկա ունենք, մենք ծրագիր ենք մշակում, որով այժմ արդեն երկիր են ներկրվում ազնիվ ոչխարներ Վրաստանից եւ Կրասնոդարից, ինչպես նաեւ պատրաստվում ենք ներկրել Ավստրիայից, Գերմանիայից»,- ասաց նախարարը:
Իսկ ինչ վերաբերում է տավարի մսի գների բարձրացմանը, ապա, նրա խոսքով, մինչ օրս խոշոր եղջերավոր անասունի ոչ մի գլուխ չի արտահանվել երկրից, եւ գների աճը կապված է ոչ թե արտահանման ծավալների աճի, այլ սեզոնային գործոնի հետ:

16 March 2010 - 10:02 AMT
В Армении на данный момент насчитывается 540 тыс. голов овец и баранов, из них 430 тыс. голов в материнском составе, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян. По его словам, до окончания сезона рождаемости (май текущего года) ожидается рождение еще как минимум 430 тыс. ягнят, а возможный коэффициент рождаемости овец -1,2, то есть в республике может родиться около 500 тыс. ягнят. «Из них около 250 тыс. будут бараны, которые подлежат реализации», – добавил он.
Алавердян также сообщил, что есть приказ о запрете вывоза из страны овец, и за этим следят на таможне и в службе по продовольственной безопасности. «Так как у нас есть серьезный рынок экспорта, то мы разработали программу, по которой уже сейчас в страну завозятся благородные овцы из Грузии и Краснодара, а также готовимся завозить их из Австрии, Германии», – сказал министр.
Что же касается повышения цен на говядину, то, по его словам, до сих пор еще ни одной головы крупного рогатого скота не было вывезено из страны, и рост цен связан не с увеличением объемов экспорта, а с фактором сезонности.