16 March 2010 - 10:04 AMT
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը չի վախենում իր պաշտոնից ազատվելուց: Այդ մասին նա լրագրողներին հայտնեց մարտի 16-ին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում: «Ես ամուր, շատ ամուր կանգնած եմ իմ ոտքերի վրա: Ես համապատասխան ծրագրեր ունեմ եւ ես աշխատում եմ: Իմ կուսակցությունը գոհ է իմ աշխատանքից»,- ասաց նախարարը:
Գերասիմ Ալավերդյանը հաղորդեց նաեւ, որ 2009 թվականին գյուղատնտեսությունը միակ ոլորտն էր, որտեղ անկումն ընդամենը 0,1% կազմեց այն դեպքում, երբ մնացած ոլորտներում այն կազմեց մոտ 15%:
Անդրադառնալով պարտականությունները ոչ պատշաճ կերպով կատարելու համար վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հայտարարած խիստ նկատողությանը` Ալավերդյանն ասաց, որ ինքը դա ընկալում է որպես աշխատանքային գործընթաց: «Ես լավ հարաբերություններ ունեմ վարչապետի հետ, եւ ինքս եմ բարձրացրել նախարարությունում կատարված պետգնումների ոչ արդյունավետության խնդիրը»,- ճշտեց նա:
Ալավերդյանը վստահեցրեց նաեւ, որ տենդերների արդյունքում պետությանը ոչ մի վնաս չի հասցվել, իսկ գնման գները շուկայական են եղել, թեեւ վարչապետը գտնում է, որ մրցույթի պայմանները կազմվել են այնպես, որ ի սկզբանե միայն մեկ ընկերություն կարող էր շահել այն, իսկ գներն առնվազն 50%-ով բարձրացված էին, ինչը վնաս հասցրեց պետբյուջեին: Նախարարության ղեկավարը նշեց նաեւ այն ընկերությունը, որի տակ գրվել են տենդերի պայմանները, «Բիե-Ունիվերսալ» ՍՊԸ-ն է:
2010թ. մարտի 4-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ներկաներին տեղեկացրեց ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարությունում Վերահսկիչ պալատի իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքների մասին: Պարզվեց, որ երկու պաշտոնակատարներ թերակատարել են իրենց պարտականությունները, ուստի բարձրացվել է նրանց զբաղեցրած պաշտոններից ազատելու հարցը: Ծառայողական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու համար վարչապետը խիստ նկատողություն հայտարարեց գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանին:

16 March 2010 - 10:04 AMT
Министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян не боится быть отстраненным от занимаемой должности. Об этом он заявил журналистам 16 марта на пресс-конференции в Ереване. «Я твердо, очень твердо стою на своих ногах. У меня есть соответствующие программы, и я работаю. Моя партия довольна моей работой», – сказал министр.
Герасим Алавердян также сообщил, что в 2009 году сельское хозяйство являлась единственной сферой, где спад составил всего 0,1%, при том, что в остальных сферах он составлял около 15%.
Относительно объявленного ему премьер-министром Тиграном Саркисяном выговора за выполнение обязательств не должным образом, Алавердян сказал, что он воспринимает это как рабочий процесс. «У меня хорошие отношения с премьер-министром, и я сам поднял проблему неэффективности проведенных в министерстве госзакупок», – уточнил он.
Алавердян также заверил, что никакого ущерба государству нанесено не было в результате тендеров, а закупочные цены были рыночными, хотя премьер считает, что условия конкурса были составлены так, что изначально только одна компания могла его выиграть, а цены по как минимум на 50% были завышены, что нанесло ущерб госбюджету. Глава министерства также назвал компанию, под которую были написаны условия тендера – ООО «Био-Универсал».
В ходе состоявшегося 4 марта 2010 года заседания правительства Армении его глава – Тигран Саркисян проинформировал присутствующих о результатах изучения, проведенного в Министерстве сельского хозяйства РА Контрольной службой премьер-министра. Выяснилось, что двое из должностных лиц не справились с выполнением своих обязанностей, поэтому поднят вопрос об освобождении их от занимаемых должностей. За ненадлежащее выполнение служебных обязанностей премьер-министр объявил строгий выговор министру сельского хозяйства Герасиму Алавердяну.