16 March 2010 - 10:50 AMT
«Շտապ օգնության» ծառայությունների արդյունավետության բարձրացման» ծրագրով նախատեսվող բարեփոխումներն Առողջապահության նախարարությունը կիրականացնի 2010-ի երկրորդ կեսում: Այդ մասին կառավարությունում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի առողջապահության նախարար Հարություն Քուշքյանը: «Այդ բարեփոխումների շրջանակում նախատեսվում է կազմակերպել անձնակազմի վերապատրաստում, այդ թվում նաեւ վարորդների հմտությունների»,- ասել է նա:
Նա նաեւ ավելացրեց, որ գնվելու են նոր մեքենաներ` հագեցած անհրաժեշտ ժամանակակից սարքավորումներով, ինչը թույլ կտա լավացնել «Շտապ օգնության» ծառայությունների որակը եւ բարձրացնել դրա հասանելիությունը բնակչության համար: «Շտապ օգնության համակարգը երկրում առողջապահության զարգացման կարեւորագույն ուղղություններից է»,- ասել է նախարարը:
Նա նշեց, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը պատճառ հանդիսացավ, որ այս համակարգում բարեփոխումների իրագործումը հետաձգվի մեկ տարով:

16 March 2010 - 10:50 AMT
К реализации реформ по программе «Повышение эффективности услуг «Скорой помощи» Министерство здравоохранение приступит во второй половине 2010 года. Об этом на пресс-конференции в правительстве РА сообщил министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян. «В рамках предстоящих реформ планируется организовать переподготовку рабочего персонала, в том числе и навыков водителей», – сказал он.
Арутюн Кушкян добавил, что будут закуплены новые машины, оснащенные необходимым и современным оборудованием, что позволит улучшить качество предоставляемых «Скорой помощью» услуг и повысить доступности их для населения. «Система скорой помощи является одной из важнейших направлений для обеспечения развития здравоохранения в стране», – подчеркнул министр.
В связи с этим он также отметил, что финансово-экономический кризис послужил причиной того, что реализация реформ в этой системе была отложена на год.