16 March 2010 - 13:26 AMT
Օրերս Բուդապեշտում եւ Վիեննայում տեղի ունեցավ համաժողով` նվիրված Բոլոնիայի գործընթացի 10-ամյակին: Համաժողովին մասնակցում էին 47 երկրների պատվիրակություններ` գիտության եւ կրթության նախարարների գլխավորությամբ: Համաժողովի նպատակն էր` հիմնել Եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածաշրջան, որը նախատեսված էր 1999 թ. Բոլոնիայի հրամանագրով:
«Համաժողովը ցույց տվեց, որ հաջողվել է ստեղծել Եվրոպական կրթության տարածաշրջան: Բոլոնիայի գործընթացը ներառում է մի քանի կարեւոր տարրեր, այդ թվում` կրթության համընդհանուր համակարգ եւ տարածաշրջան, քաղաքական եւ սոցիալական իմաստ: Քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական առումով միասնական Եվրոպայի ձեւավորումը դժվար է պատկերացնել առանց միասնական կրթական համակարգի», – պարզաբանել է ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարը Բոլոնիայի գործընթացում Հայաստանի համար առաջընթաց անվանեց կրթության եռաստիճան համակարգի, վարկային համակարգի եւ որակի վերահսկման ինստիտուտի ներդրումը:
«Բոլոնիայի գործընթացի ներդրման ծրագրում Հայաստանը ոչ առաջին եւ ոչ էլ վերջին տեղում է», – ասել է Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, եռօրյա համաժողովի ընթացքում տասը երկրների կրթության նախարարների հետ տեղի ունեցան նաեւ քննարկումներ, որոնց արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նախարարությունների միջեւ սկսել միջպետական եւ միջկառավարական ծրագրերի ստեղծման գործընթաց:
«2010 թ. հուլիսի 1-ից Բոլոնիայի գործընթացը կձեւավորի համանախագահների ինստիտուտ: Հայաստանը եւ Լեհաստանը Բոլոնիայի գործընթացի համանախագահներն են լինելու 2010 թ. հուլիսի 1-ից մինչեւ տարվա վերջ», – խոսքն ավարտել է նա:

16 March 2010 - 13:26 AMT
На днях в Будапеште и Вене состоялась конференция, посвященная 10-летию Болонского процесса. В конференции прининяли участие делегации 47 стран во главе с министрами образования и науки. Цель конференции – основание Региона европейского высшего образования, который предусмотрен Болонской декларацией 1999 года.
“Конференция, посвященная 10-летию Болонского процесса, показала, что удалось создать Регион европейского образования. Болонский процесс включает в себя несколько важных компонентов, в том числе всеобщую систему и регион образования, политический и социальный смысл. Формирование единой Европы в политическом, социальном, экономическом плане трудно представить без единой системы образования”,- пояснил министр образования и науки РА Армен Ашотян.
В числе достижений в Болонском процессе для Армении, министр назвал внедрение трехступенчатой образовательной системы, кредитной системы и института по контролю качества.
“Армения в плане внедрении Болонского процесса находится не на первом, но и не на последнем месте”,- сказал Армен Ашотян.
По его словам, в ходе трехдневной конференции состоялись также обсуждения с министрами образования десяти стран, в результате которых была достигнута договоренность начать процесс создания межгосударственных и межправительственных программ между министерствами.
“С 1-го июля 2010 года Болонский процесс сформирует Институт сопредседателей. Армения и Польша, с 1-го июля 2010 года до конца года будут сопредседателями болонского процесса”, – заключил он.