16 March 2010 - 13:31 AMT
Հայաստանում մարտի 18-ին անցկացվելու է մաթեմատիկայի «Կենգուրու» միջազգային մրցույթը: Այս տարի Հայաստանի 902 դպրոցից խաղ-մրցույթին կմասնակցի 39400 աշակերտ: Այն Հայաստանում միակ մրցույթն է, որ այդքան մասնակից ունի: Մրցույթը կմեկնարկի մարտի 18-ին, ժամը 12.00-ին` միաժամանակ բոլոր` 902 դպրոցներում:
«Կենգուրու» մաթեմատիկայի միջազգային մրցույթը ամեն տարի անցկացվում է միաժամանակ 50 երկրներում` ավելի քան 5 մլն դպրոցականների մասնակցությամբ: Մրցույթի ծրագրում ներկայացվում են հետաքրքիր տրամաբանական խնդիրներ, կարող են մասնակցել 3-11 դասարանների աշակերտները, անկախ մաթեմատիկա առարկայից նրանց ունեցած հաջողություններից եւ առաջադիմությունից: Մրցույթի նպատակն է համընդհանուր հետաքրքրություն արթնացնել մաթեմատիկայի հանդեպ եւ այդ առարկան ավելի հետաքրքիր ու գրավիչ դարձնել:

16 March 2010 - 13:31 AMT
18 марта в Армении будет проведен международный математический конкурс “Кенгуру”. В этом году в игре-конкурсе примут участие 39 400 учеников из 902 школ Армении. Это единственный конкурс в Армении, привлекший такое количество участников. Конкурс стартует 18 марта в 12:00, во всех 902 школах одновременно.
“Кенгуру” – это конкурс, состоящий из интересных логических задач, который ежегодно проводится одновременно около в 50 странах при участии более 5 млн. участников. Принять участие в конкурсе могут все ученики 3-11 классов, независимо от математических познаний и успеваемости. Целью конкурса является вызов всеобщего интереса к математике, и сделать этот предмет наиболее любимым и привлекательным для детей.
В Армении конкурс Кенгуру организовывает образовательный фонд “Айб”. Он проводится под эгидой Министерства образования и науки Армении.