ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ու Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Գրիգոր Տաբատաձեն այսօր քննարկել են հումանիտար ոլորտում երկու երկրների միջեւ առկա խնդիրները եւ հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Դրանց շարքում նախարարը նշել է Վրաստանի հայ բնակչության կրթական իրավունքների պահպանման, հայոց լեզու, հայ գրականություն, հայ եկեղեցու պատմություն առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստման գործընթացում նախորդ տարի առաջացած որոշակի խնդիրները, որն առավելապես երկու կողմերի չհամակարգված գործունեության հետեւանք է:
«Այս տարի պահպանվել են նշված ոլորտի բյուջետային հատկացումները եւ հույս ունենք, որ նշված գործընթացն այսուհետ առավել հարթ ու արդյունավետ կլինի։ Աշխարհի շուրջ 60 երկրի հայկական կրթօջախներին ամեն տարի տրամադրվում է ավելի քան 32 հազար կտոր դասագիրք: Որեւէ տեղ ուսումնամեթոդական գրականության հետ կապված խնդիր չի առաջացել եւ տարօրինակ է, որ նման խոչընդոտ ի հայտ է եկել Վրաստանում։ Եթե առկա է տվյալ երկրի ուսումնական գործընթացների համաձայնեցման խնդիր, ապա մենք պատրաստ ենք քննարկել բոլոր հնարավոր տարբերակները եւ գտնել այնպիսի մեխանիզմներ, որ նման խնդիրներ այլեւս չառաջանան",- նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության մամլո ծառայությունը, Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է Վրաստանի հայերով խիտ բնակեցված տարածքում հայ-վրացական համատեղ համալսարանի ստեղծման գաղափարին նույնպես։
«Այս խնդիրը շատ կարեւոր է եւ պետք է լուծվի պետական մակարդակով: Համալսարանն ինքնատիպ ինտելեկտուալ կրթական կամուրջ կհանդիսանա երկու երկրների մտավոր ներուժի համար` ամրապնդելով քաղաքական եւ տնտեսական համագործակցությունը։ Բացի այդ ԵՊՀ-ում կամ Վալերի Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանում վրացերեն լեզվի ուսումնասիրման կենտրոի գոյությունը կհանդիսանա վրացական մշակույթի եւ լեզվի զարգացմանը նպաստող կենտրոն», – նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ կրթության ոլորտում երկու երկրների համագործակցության համաձայնագիրը ամբողջությամբ չի բխում երկու երկրների միջեւ ձեւավորված պատմական եւ ներկա համագործակցության մասշտաբներից' հավելելով, որ անհրաժեշտություն կա առավել խորը եւ բովանդակային համագործակցության: Գրիգոր Տաբատաձեն նախարարին փոխանցել է Վրաստանի կրթության նախարարի հրավերը` այցելել հարեւան երկիր` տեղում ծանոթանալու Վրաստանի կրթական համակարգին, բարձրացված հարցերը քննարկելու եւ երկկողմ հարաբերություններին նոր թափ հաղորդելու նպատակով:

16 March 2010 - 14:23 AMT
16 марта министр образования и науки Армении Армен Ашотян и посол Грузии в Армении обсудили проблемы двух стран в гуманитарной сфере и перспективы сотрудничества.
В их числе министр отметил возникшие в прошлом году проблемы сохранения права армянского населения Грузии на образование, а также переподготовки в Армении преподавателей армянского языка и литературы, истории армянской церкви. Эти проблемы, по словам министра, в основном стали следствием нескоординированной работы двух сторон.
“В этом году сохранились бюджетные выделения для данной сферы, и мы надеемся, что отныне вышеуказанный процесс будет более гладким и продуктивным. Образовательные учреждения около 60 стран мира ежегодно получают более 32 тыс. учебников, и еще нигде не возникало проблем с учебно-методическими материалами. Странно, что подобные проблемы возникли в Грузии, и если существует проблема согласования образовательных процессов этой страны, то мы готовы обсудить все возможные варианты, и найти механизмы, способные решить проблемы подобного рода”,- подчеркнул Армен Ашотян.
Как сообщает пресс-служба Министерства образования и науки Армении, Армен Ашотян обратился также к теме создания в наиболее плотно заселенных армянами грузинских районах совместного армяно-грузинского университета.
“Это очень важная проблема, и она должна решаться на государственном уровне. Университет может стать своеобразным мостом для интеллектуального потенциала двух стран, который должен укрепить политическое и экономическое сотрудничество. Кроме того, наличие центра изучения грузинского языка в ЕГУ или Лингвистическом университете им. Валерия Брюсова способствует развитию грузинского языка и культуры в Армении”,- подчеркнул Армен Ашотян.
В свою очередь посол отметил, что соглашение о сотрудничестве двух стран в данной сфере не полностью соответствует масштабам исторического и современного сотрудничества Армении и Грузии, подчеркнув необходимость более глубокого и содержательного сотрудничества.
Григор Табатадзе передал Армену Ашотяну приглашение министра образования Грузии посетить соседнюю страну, чтобы на месте ознакомиться с образовательной системой Грузии, обсудить возникшие проблемы и сообщить новый дух двусторонним отношениям.