16 March 2010 - 17:03 AMT
Վարչապետ�Տիգրան Սարգսյանը մարտի 16-ին այցելել է Շիրակի մարզի Բերդաշեն համայնք, որտեղ սկսվել են «Արփի լիճ» ազգային պարկի ձեւավորման աշխատանքները, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, ՀՀ բնապահպանության նախարարի ու ոլորտի պատասխանատուների կողմից կառավարության ղեկավարին են ներկայացվել ներդրումային «Արփի Լիճ ազգային պարկի ստեղծում Հայաստանի Ջավախքի (Աշոցք) տարածաշրջանում» ծրագրի մանրամասները: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է KfW բանկի եւ համաֆինանսավորվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից:
Տիգրան Սարգսյանը գոհունակություն է հայտնել, որ ծրագիրը դրական է գնահատվում ոչ միայն կառավարության, այլեւ համայնքների ղեկավարների կողմից, քանի որ ուղղված է համայնքների զարգացմանն ու կարող է արդյունավետ իրականացվել միայն նրանց մասնակցությամբ: «Մենք այս ծրագիրը դիտարկում ենք ոչ միայն որպես բնապահպանական, այլեւ համայնքների զարգացման նախաձեռնություն: Բնապահպանական խնդիրների լուծման այս փորձը տարածելու ենք նաեւ այլ համայնքների վրա», նշել է վարչապետը:
Անդրադառնալով «Արփի լիճ» հատուկ պահպանվող տարածքի ճանապարհաշինարարական աշխատանքներին` վարչապետը ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նորանշանակ նախարար Մանուկ Վարդանյանին հանձնարարականներ է տվել` ներկայացնել առաջարկություններ տվյալ տարածքի ճանապարհաշինության վերաբերյալ, որոնք կօժանդակեն ծրագրի իրականացմանը:

16 March 2010 - 17:03 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил Ширакскую область страны, где в общине Бердашен ознакомился с работы по формированию национального парка «Озеро Арпи», сообщает пресс-служба правительства.
Согласно сообщению, министр экологии Армении Арам Арутюнян и представители сферы представили главе правительства подробности инвестиционной программы «Создание национального парка Озера Арпи в регионе Джавахка (Ашотск) Армении», результаты реализации одного из трех компонентов которой будут подведены в конце текущего года. Данная программа финансируется за счет средств KfW и правительства страны.
Тагран Саркисян выразил свою удовлетворенность относительно процесса реализации программы, отметив, что она получила одобрение не только со стороны правительства, но и со стороны руководителей общин. «Эту программу мы рассматриваем не только с экологической точки зрения, но и как инициативу развития общин. Подобное решение экологических проблем будет распространено также и на другие общины», – отметил он.
Касаясь дорожного строительства, осуществляемого на территории особо охраняемого «Озера Арпи», премьер-министр поручил новоназначенному министру транспорта и связи РА Мануку Варданяну представить предложения относительно дорожного строительства на этой территории, которые будут способствовать реализации данной программы.