Ապրիլի 30-ից մինչեւ մայիսի 3-ը Թբիլիսիում տեղի կունենա հայ-վրացական միջազգային տնտեսական համաժողով` «Համատեղ ուժերով ճգնաժամից դուրս գալու ուղիների որոնում» թեմայով: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Հայաստանի արտադրողների եւ ձեռնարկատերերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, միությունն արդեն սկսել է աշխատել Վրաստանի գործատուների եւ բանկերի ընկերակցությունների հետ: «Միջազգային նմանատիպ առաջին համաժողովը կդառնա մեր շուկաների ինտեգրացման առաջին քայլը: Հետագայում մենք կհասնենք տնտեսական այնպիսի արդյունքների, երբ Վրաստանն ու Հայաստանը համատեղ հանդես կգան որպես տարածաշրջանային տնտեսական միավոր` արտասահմանյան խոշորագույն ներդրողների եւ տրանսազգային ընկերությունների համար», – ասել է նա: Հայաստանի արտադրողների եւ ձեռնարկատերերի միության գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանն ավելացրել է, որ միությունը ակտիվորեն մասնակցել է նաեւ հայ-վրացական համագործակցությանը վերաբերող բանավեճին, որը տեղի է ունեցել Եվրասիական հիմնադրամի աջակցությամբ, որին մասնակցել են Վրաստանի 14 ներկայացուցիչներ: Խոսելով Վրաստանի հետ ապրանքնափոխանակության մասին, Մակարյանն նշել է, որ 2009 թ. արտահանումների մեջ գերազանցում էր ցեմենտը` 35 մլն դոլար, եւ սուրճը` 12 մլն. դոլար:
Միության գործադիր տնօրենի խոսքերի համաձայն, վրացական շուկայում շատ հայկական ապրանքներ պահանջարկ ունեն, օրինակ` մսամթերքը, կաթնամթերքի մի քանի տեսակներ, մրգերն ու բանջարեղենը, պահածոները, սուրճը, հյութերը, ալկոհոլային խմիչքները եւ այլն: Այս ամենից բացի, սկսվում է շինանյութերի բեռնափոխադրում, որը Մակարյանի կարծիքով, Ռուսաստանի հետ հակամարտության հետեւանքները վերացնելու համար մեծ պահանջարկ կարող է ունենալ:
Այս համաժողովի կազմակերպիչը Հայաստանի արտադրողների եւ ձեռնարկատերերի միությունն ու «Վարպետ» միջազգային ինտեգրացման աջակցության կենտրոնն է, որոնք 2010 թ. հունիսի վերջին կամ հուլիսի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղում կազմակերպելու են Bridge Artsakh տնտեսական համաժողովը:

С 30 апреля по 3 мая в Тбилиси пройдет армяно-грузинский международный экономический форум на тему «Поиск путей выхода из кризиса совместными усилиями» Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
По его словам, Союз уже начал работу с работодателями и Ассоциацией банков Грузии. «Этот первый подобный международный форум станет шагом к интеграции наших рынков. Мы в будущем дойдем до тех экономических результатов, когда Грузия и Армения выступят совместно как региональная экономическая единица для иностранных крупных инвесторов и транснациональных корпораций», – сказал он.
Исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении Гагик Макарян добавил, что Союз также активно участвовали в дискуссии относительно армяно-грузинского сотрудничества, которая состоялась при содействии Евразийского фонда, где приняло участие 14 представителей из Грузии.
Говоря о товарообороте с Грузией, Макарян отметил, что в экспорте в 2009 году преобладает цемент – на $35 млн. и кофе – $12 млн. «Есть вопросы диверсификации вывозимых товаров, поэтому идея организации форума в Грузии откроет большие возможности разнообразить экспортируемые на грузинский рынок товары», – отметил он.
По словам исполнительного директора Союза, на грузинском рынке многие армянские товары пользуются спросом, например мясопродукты, некоторые виды молочной продукции, фрукты и овощи, консервации, кофе, соки, алкогольные напитки и др. Кроме того, начинается вывоз стройматериалов, которые, по мнению Макаряна, будут пользоваться большим спросом для ликвидации последствий конфликта с Россией.
Организаторами данного форума являются Союз промышленников и предпринимателей Армении и Центр содействия международной интеграции «Мастер», которые в конце июня или начале июля 2010 года также организуют Экономический форум Bridge Artsakh, который пройдет в Нагорном Карабахе.