17 March 2010 - 15:11 AMT
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի փոխնախարար Հրանտ Բեգլարյանը մարտի 17-ին ընդունել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) Արեւելյան եւ Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրեն Տանակո Ֆուսատոյի գլխավորած պատվիրակությանը, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում Հրանտ Բեգլարյանը ներկայացրեց Ասիական զարգացման եւ Համաշխարհային բանկերի վարկային ծրագրերով արդեն իրականացված եւ շարունակվող ճանապարհաշինական մի շարք ծրագրեր: Փոխնախարարը, մասնավորապես, խոսեց Կենսական նշանակության գյուղական ճանապարհների վերանորոգման եւ «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման ծրագրերի աշխատանքների մասին, եւ նշեց, որ Հայաստանի կառավարության համար ճանապարհաշինական այդ երկու ծրագրերն էլ ունեն առաջնային նշանակություն:
JICA-ի պատվիրակության ղեկավար Տանակո Ֆուսատոն նշեց, որ իրենց գործակալությունը երկար տարիներ համագործակցել է Ասիական զարգացման բանկի հետ եւ իրականացրել են մի շարք տարածքային զարգացման նշանակության նմանատիպ ծրագրեր: «Եվ, քանի որ համանման ծրագրեր մենք արդեն իրականացրել ենք Ղազախստանում եւ Վրաստանում, ապա նպատակահարմար ենք համարում մասնակցել «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման ծրագրին»,- ասել է պատվիրակության ղեկավարը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը որոշեցին միմյանց տրամադրել համապատասխան նյութեր եւ տեղեկատվություն երկու ծրագրերի վերաբերյալ:

17 March 2010 - 15:11 AMT
Заместитель министра транспорта и связи Армении Гран Бегларян принял делегацию во главе с директором департамента Восточной и Центральной Азии Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Тонако Фусати, сообщает пресс-служба министерства.
В ходе встречи замминистра представил гостям реализуемые совместно с Азиатским банком развития и Всемирным банком инвестиционные программы по дорожному строительству. В частности, он отметил работы по строительству дорог, имеющих жизненно важное значение, и строительство автомагистрали «Север-Юг», отметив, что эти программы являются приоритетными для правительства страны.
В свою очередь Тонако Фусати отметил, что Агентство на протяжении многих лет активно сотрудничало с АБР по линии реализации программ территориального развития. «Поскольку аналогичные программы мы реализованы и в Казахстане и в Грузии, то считаем целесообразным участвовать в строительстве автомагистрали «Север-Юг»- сказал он.
По итогам встречи стороны приняли решение обменяться соответствующей информацией, касающейся двух программ.