2009 թ. Հայաստանից արտահանվել են 10,7 մլն դոլար արժողությամբ ոսկերչական զարդեր` 2008 թ. 22,6 մլն-ի եւ 2007 թ. 28,7 մլն-ի փոխարեն: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության առեւտրի եւ արդյունավետ շուկաների վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանը: Ըստ նրա, մեկ տարվա ընթացքում Հայաստան է ներմուծվել 4-5 տոննա ոսկի:
Ոսկերչության բնագավառի եւ թանկարժեք քարերի մշակման բնագավառի զարգացման ծրագրի ուղղություններից մեկը, որ ընդունել է կառավարությունը, արտաքին շուկաների մատչելիությունն է:
Գ. Քոչարյանը գտնում է, որ հայկական արտադրանքի մրցունակությունն ապահովելու համար կարեւոր է ոսկերիչների նոր սերնդի ձեւավորումն ու դաստիարակումը, նոր տեխնոլոգիաների ներմուծումը: «Այս նպատակով իտալական դիզայնի ինստիտուտի հետ բանակցություններ ենք վարել, որն էլ համաձայնել է կազմակերպել 10 լավագույն ուսանողների ուսումը, որոնք ընտրվելու են Հայաստանում: Բացի այդ, Գյումրիում բացվել է եռաստիճան մոդելավորման կենտրոն, ինչը հանգեցնելու է ոլորտի որակական փոփոխությունների», – ասել է նա:
Ոսկերչական բնագավառի զարգացման համար վերջերս փոփոխություններ են մտցվել ավելացված արժեքի հարկերի եւ շահութահարկի մասին օրենքներում: Բացի այդ, Գագիկ Քոչարյանի խոսքերի համաձայն, ոսկու ներքին շրջանառությունը ազատված է ԱԱՀ-ից, որը երկու նպատակ է հետապնդում` այս բանագավառի աշխատանքն ավելի մատչելի դարձնել, ֆինանսական միջոցները խնայելով` ստվերային ձեռնարկությունները օրինական դաշտ բերել` առանց դրանց հարկերն ավելացնելու: Գագիկ Քոչարյանն ավելացրել է նաեւ, որ ոսկերչական իրերի արտադրությունն ու իրացումը, ինչպես նաեւ ադամանդների եւ ոսկու հումքի իրացումը արտադրողներին ազզատում է շահութահարկի 1 տոկոս հավելավճարից:

31 March 2010 - 13:32 AMT
В 2009 году из Армении были экспортированы изделия из золота на сумму $10,7 млн., против $22,6 млн. в 2008 году и $28,7 млн. в 2007 году. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник управления торговли и эффективных рынков Министерства экономики РА Гагик Кочарян. При этом по его словам, в среднем за год в Армению импортируется 4-5 тонн золота.
Одним из направлений программы по развитию ювелирной сферы и сферы по обработке драгоценных камней, принятой правительством Армении, является обеспечение доступности внешних рынков. «Особенно в посткризисный период мы должны найти новые рынки реализации, в частности на рынках Европы и России», – сказал Кочарян.
Он также считает, что для обеспечения конкурентоспособности армянской продукции важно формирование и воспитание нового поколения ювелиров и внедрение новых технологий. «С этой целью были проведены переговоры с итальянским институтом дизайна, который согласился организовать учебу 10 лучших студентов, которые пройдут отбор в Армении. Кроме того, в городе Гюмри открылся центр трехмерного моделирования, что может привести к качественным изменениям сферы», – сообщил он.
Для развития ювелирной сферы недавно были введены изменения в законы о налоге на добавленную стоимость и налоге на прибыль. «Как известно, мы освободили деятельность по импорту, переработке и обороту алмазов от НДС, так как ввиду высоких цен на данное сырье, добавление еще 20% на стоимость делает бессмысленной работу в данной сфере», – отметил начальник управления торговли. Кроме того, по словам начальника управления торговли и эффективных рынков, от НДС был освобожден внутренний оборот золота, что имеет две цели – сделать более доступной работу в данной сфере, экономя финансовые средства, приведя теневые предприятия на легальное поле, не увеличив их налоговое бремя. Помимо этого Гагик Кочаря добавил, что производство и реализацию со стороны производителей золотых изделий, а также реализация алмазов и сырья золота была освобождена от 1% предоплаты налога на прибыль.