1 April 2010 - 11:14 AMT
Ահարոն Ադիբեկյան. Ճիշտ ընտրված սննդակարգը կենսակերպի մաս է, մարմնի եւ հոգու առողջության պահպանման միջոց
Սննդակարգը կենսակերպի մաս է, մարմնի եւ հոգու առողջության պահպանման միջոց: Սակայն, գրեթե 1 մլն մարդ աշխարհում ամեն օր քաղցած է քնում` ցանկանալով նիհարել: Դա վնաս է առողջությանը»,-ապրիլի 1-ին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշել է սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը: Նա նշել է, որ հայկական խոհանոցոը լավագույնն է ճիշտ սնվելու համար:
«Հայաստանում մարդիկ շատ քիչ են զբաղվում սպորտով, ինչն ավելորդ քաշի առաջացման հիմնական պատճառն է: Բացի այդ, ավելորդ քաշի խնդիրը նաեւ հոգեբանական պատճառներ ունի: Եթե մարդը դժգոհ է իր արտաքինից, նա սկսում է պայքարել սեփական «ես»-ի դեմ, եւ որպես պասիվ բողոք սկսում է շատ ուտել եւ խմել»,-ասել է սոցիոլոգը:
Հոգեբան Միքայել Մադաթյանն իր հերթին նշել է, որ սոցիալ-հոգեբանական վիճակը ավելորդ քաշի առաջացման պատճառներից մեկն է:
Իր հերթին Հայաստանի գլխավոր էնդոկրինոլոգ Էլզա Հայրապետյանը նշել է. «Կարեւոր չէ, թե որքան եւ ինչ քանակի սնունդ է մարդն ընդունում օրվա ընթացքում, կարեւոր է սննդամթերքի որակը: Օրվա ընթացքում կարելի է ուտել 5-6 անգամ, սակայն առողջ սնունդ, փոքր քանակությամբ` ապահովելու համար ճիշտ նյութափոխանակությունը: Դա է նորմալ քաշը պահպանելու գլխավոր պայմանը»:

1 April 2010 - 11:14 AMT
Аарон Адибекян: Правильно выбранная диета – часть образа жизни, способ сохранения здоровья тела и души
“Диета – часть образа жизни, способ сохранения здоровья тела и души. Однако, почти 1 миллион людей в мире ежедневно засыпают голодными с намерением похудеть. Данный способ наносит вред здоровью”,- 1-го апреля в ходе пресс-конференции в Ереване отметил социолог Аарон Адибекян. Он отметил, что армянская кухня оптимальна для правильного питания.
“В Армении очень мало людей занимается спортом, что является одной из причин проявления лишнего веса. Кроме того, проблема ожирения имеет также психологическую мотивацию. Если человек не доволен своей внешностью, он начинает бороться со своим собственным “Я” и, как пассивный протест, начинает много пить или есть”, – заключил социолог.
Клинический психолог Микел Мадатян в свою очередь отметил, что социально -психологическое состояние – одна из причин возникновения лишнего веса.
В свою очередь главный эндокринолог Армении Эльза Айрапетян отметила: “Не важно сколько раз и какое количество пищи принимает человек в день, важно качество продуктов. В день можно принимать пищу 5-6 раз, но здоровую пищу, и в малом количестве, чтобы обеспечить нормальный обмен веществ. Это самый главное для сохранения нормального веса”.