1 April 2010 - 11:49 AMT
«2005 թվականից ի վեր ընթանում են Սեւանի ափամերձ տարածքի մաքրման աշխատանքներ: Սակայն այդ աշխատանքները միշտ անբավարար են լինում, քանի որ լճի ջրի մակարդակը շատ արագ է բարձրանում եւ մենք միշտ չէ, որ հասցնում ենք ժամանակին մաքրել նախանշված տարածքները»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի բնապահպանության նախարարության հատուկ պահպանվող տարածքների բաժնի պետ Արամ Աղասյանը` հավելելով, որ այդ ուղղությամբ կրկին աշխատանք է տարվում:
Նա նշել է, որ 2005 թվականին մաքրվել է ափամերձ տարածքների 92 հա, իսկ արդեն 2009-ին` 600 հա: Իսկ ընդամենն այդ ժամանակաշրջանում մաքրվել է 1005 հա տարածք, որի վրա ծախսվել է 455, 5 մլն դրամ:
2010 թվականին նախատեսվում է նաեւ մաքրել եւս 600 հա, որի համար կպահանջվի 256 մլն դրամ: Նա նաեւ հաղորդել է, որ ջրի մակարդակը Սեւանում բարձրանում է տարեկան 20 սանտիմետրով:

1 April 2010 - 11:49 AMT
“С 2005 года ведутся работы по очистке прибрежных территорий озера Севан, затапливаемых в результате повышения уровня воды в Севане. Однако проводимые работы всегда оказываются недостаточными, так как вода в озере поднимается очень быстро, и мы не всегда успеваем в срок закончить очистку намеченных территорий",- сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, начальник отдела особо охраняемых территорий Министерства охраны природы Армении Арам Агасян, добавив, что в этом направлении ведутся новые работы.
Он отметил, что в 2005 году было очищено 92 га прибрежных территорий, а уже в 2009 году – 600 га. А всего за этот период было очищено 1005 га территории, на что было потрачено 455.5 млн. драм.
В 2010 году также планируется очистить 600 га, что потребует затрат в 256 млн. драм. Он сообщил также, что уровень воды в Севане поднимается на 20 см в год.