1 April 2010 - 12:11 AMT
Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից իրականացված հետեւողական եւ նպատակային վարչարարության շնորհիվ 2010թ.-ը սկսվել եւ շարունակում է ընթանալ գերակատարումներով: Այսպես, հաշվետու տարվա առաջին եռամսյակի հավաքագրումները գերակատարվել են ե'ւ հարկային, ե'ւ մաքսային մասով, որի արդյունքում պետական բյուջե է մուտքագրվել 126,7 մլրդ դրամ` պլանային առաջադրանքի 116,9 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավել է հավաքագրվել 9,8 մլրդ դրամով: Միաժամանակ, նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի բոլոր ամիսների համեմատությամբ նույնպես աճ է արձանագրվել, որը ընդհանուր առմամբ այս տարվա առաջին եռամսյակին կազմել է ավելի քան 19%:
Հատկանշականը այն է, որ սոցիալական վճարների գծով նույնպես պահպանվել է աճի տենդենցը եւ 2010թ.-ի առաջին եռամսյակում հավաքագրվել է շուրջ 26.2 մլրդ դրամ պլանային առաջադրանքի 22.0 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավել 4.2 մլրդ դրամով: Ավելին, 2009թ.-ի առաջին եռամսյակի համեմատությամբ ավել սոցիալական վճարներ է հավաքագրվել մոտ 4.7 մլրդ դրամի չափով կամ աճը կազմել է ավելի քան 21%:

1 April 2010 - 12:11 AMT
Комитет по госдоходам Армении в первом квартале 2010 года перевыполнил собираемость, как по линии налогов, так и по линии пошлин. Согласно сообщению пресс-службы Комитета, в бюджет страны за указанный период поступило более 126,7 млрд. драмов, против запланированных 116,9 млрд. драмов, то есть на 9,8 млрд. драмов больше, что обеспечило рост на 19% по сравнению с аналогичным периодом 2009 года.
Кроме того, по линии социальных выплат в госбюджет поступило порядка 26,2 млрд. драмов, против запланированных 22 млрд. драмов. По данным Комитета, показатель сбора соцвыплат в первом квартале 2010 года на 21% или на 4,7 млрд. драмов превышает показатель того же периода 2009 года.