1 April 2010 - 06:36 AMT
Ապրիլի 1-ին Հայաստանի կառավարության նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Վերահսկիչ պալատի (ՎՊ) ստուգումների հիման վրա բոլոր նախարարներին հանձնարարեց ներկայացնել բացահայտված խախտումների վերացման միջոցառումների հստակ ժամանակացույց:
Այդ կապակցությամբ կառավարության ղեկավարը հիշեցրեց, որ առաջին փուլում հանրապետության նախագահը խիստ զգուշացում արեց խախտում եւ թերություն թույլ տված բոլոր գերատեսչությունների ղեկավարներին: «Այսուհետեւ սկսվում է երկրորդ փուլը, երբ դրան հաջորդելու են խիստ պատիժները»,- ասաց նա:
Տիգրան Սարգսյանը հաղորդեց, որ ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանն իրեն ներկայացրել է տեղեկանք, որ միայն 2009-ի համար արդեն կա շուրջ մեկուկես միլիարդ դրամ փաստացի վերականգնված գումար: «Այս ցուցանիշը մեզ չի բավարարում այն պարզ պատճառով, որ բացահայտված խախտումների ցուցանիշը ավելի բարձր էր»,- նշեց նա:
Այդ կապակցությամբ վարչապետը բոլոր նախարարներից պահանջեց ներկայացնել բացահայտված խախտումների վերացման միջոցառումների հստակ ժամանակացույց, եւ թե որ փուլում են գտնվում այդ աշխատանքները, որպեսզի բոլոր մնացած գումարները նույնպես վերականգնվեն մեկ շաբաթվա ընթացքում:

1 April 2010 - 06:36 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян на заседании правительства 1 апреля на основе проверок Контрольной палаты (КП) поручил всем министрам представить соответствующие справки, содержащие мероприятия по ликвидации выявленных нарушений.
В связи с этим глава правительства напомнил, что согласно поручению президента Армении, на первом этапе были сделаны строгие предупреждения руководителям ведомств, в которых были допущены нарушения. «Отныне начинается второй этап, за которым последуют строгие наказания», – сказал он.
Тигран Саркисян сообщил, что председатель КП Ишхан Закарян представил ему справку, согласно которой по итогам 2009 году по результатам выявленных нарушений уже восстановлено 1.5 млрд. драмов. “Этот показатель нас не удовлетворяет по той простой причине, что показатель выявленных нарушений намного больше”, – отметил он.
В связи с этим глава правительства потребовал от всех министров представить справки, относительно того, как ликвидируются последствия допущенных нарушений и на каком этапе находятся эти работы, чтобы все остальные суммы были также восстановлены в течение одной недели.