Ապրիլի 1-ին կայացած նիստում կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ Ոստիկանության գործունեության ոլորտում 2010-2011 թթ. բարեփոխման ծրագրի հայեցակարգին եւ ծրագրին, ինչը բխում է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության ՀՀ-Եվրամիություն գործողությունների կատարումն ապահովող միջոցառումների ցանկից:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի Ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը, ծրագրում հաշվի են առնված նաեւ հանցագործությունների կանխարգելման եւ հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման ծրագրերով նախատեսված առանձին ուղղությունները: Ծրագրի հաջող իրականացման վերջնարդյունքը պետք է լինի այն, որ քաղաքացիներն իրենց զգան ավելի անվտանգ եւ վստահեն ոստիկանությանը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ փաստաթուղթը հանգամանորեն քննարկվել է նաեւ անվտանգության խորհրդում, եղել են արժեքավոր առաջարկներ, որոնք ներառվել են նախագծում: Ծրագիրն ընդհանուր առմամբ հաջողված է, արդիական եւ ամբողջությամբ իրագործելու դեպքում էապես կնպաստի ոստիկանության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը:

Правительство Армении на заседании 1 апреля одобрило программу осуществления реформ в сфере деятельности Полиции страны на 2010-2011 г.г., а также концепцию программы в рамках перечня мероприятий, обеспечивающих выполнение Программы действий Армения-ЕС Политики европейского соседства.
Как сообщил начальник полиции Армении Алик Саргсян, в программе также учтены отдельные направления, предусмотренные программами профилактики преступлений и реализации антикоррупционной стратегии. Конечным результатом успешной реализации программы должно быть то, чтобы граждане чувствовали себя в большей безопасности и доверяли полиции.
В связи с этим премьер-министр Тигран Саркисян отметил, что документ прошел основательное обсуждение в Совете национальном безопасности, где были представлены ценные предложения, которые были включены в проект. «В целом, программу можно считать удавшейся, в случае же своевременной и целостной ее реализации она реально будет способствовать повышению уровня работы Полиции», – сказал он.