1 April 2010 - 15:20 AMT
ՀՀ կառավարությունը, ի կատարումն ՀՀ նախագահի 2010 թ. մարտի 25-ի «2010թ. գարնանային զորակոչ անցկացնելու եւ զորացրում կատարելու մասին» հրամանագրի, որոշել է զորակոչի ընդհանուր ղեկավարումն ապահովելու նպատակով ստեղծել հանրապետական զորակոչային հանձնաժողով, իսկ ՀՀ վարչատարածքային միավորումներում այդ աշխատանքի համակարգման նպատակով` մարզային (Երեւանի քաղաքային) զորակոչային հանձնաժողովներ, ինչպես նաեւ հաստատել կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի կազմը:
Բացի դրանից, հիմք ընդունելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կաթողիկոսարանի միջնորդությունը եւ ներկայացված եկեղեցականների հոգեւոր ծառայության հանգամանքը, ղեկավարվելով ՀՀ օրենսդրությամբ, ՀՀ կառավարությունը պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եւ Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբյանց 16 միաբանների, իսկ մինչեւ 2011 թ. գարնանային զորակոչը պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում է տվել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբյանց 70 միաբանների եւ ուսանողների, Հնդկաստանի Կալկաթայի մարդասիրական ճեմարանի սաներին:

1 April 2010 - 15:20 AMT
1-го апреля в ходе заседания правительство РА, во исполнение указа президента страны от 25 марта 2010 года "О проведении в 2010 году весеннего призыва на воинскую службу и демобилизации", постановило, с целью обеспечения общего руководства призывом, создать республиканскую призывную комиссию. А для координации этой работы в административно-территориальных единицах РА правительство решило создать областные (Ереванскую городскую) комиссии, а также утвердить состав центральной медицинской комиссии.
Помимо этого, принимая за основу ходатайство Католикосата Всех Армян Первопрестольного Эчмиадзина и обстоятельство духовной службы представленных церковников, руководствуясь законодательством РА, правительство освободило от обязательной воинской службы 16 монахов Первопрестольного Эчмиадзина и монастыря Святого Акопа в Иерусалиме. А также исполнительный орган власти дал отсрочку от обязательной воинской службы до весеннего призыва 2011 года 70 монахам и студентам Первопрестольного Эчмиадзина, монастыря Святого Акопа в Иерусалиме и воспитанникам гуманитарной гимназии в Калькутте (Индия).