2 April 2010 - 09:46 AMT
Օրերս սկսել է գործել ՀՀ տարածքում գազասպառման կենցաղային համակարգերի տեխնիկական սպասարկումն իրականացնող «Էյ-Ի-Ջի Սերվիս» ՍՊԸ -ի Անվտանգության համակարգերի եւ միջոցների տեխնիկական սպասարկման կենտրոնը, որը հավատարմագրվել է Չափագիտության ազգային ինստիտուտի կողմից, հաղորդում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի մամլո ծառայությունը:
Ներտնային գազասպառման համակարգերում անվտանգության մակարդակի բարձրացման եւ պատահարների կանխարգելման նպատակով դեռեւս 2007 թվականի սկզբին ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով սահմանվել է գազասպառողների բնակարանների ներանցնող մասում տեղադրել վթարային անջատիչ կափույր եւ այրվող գազերի ազդանշանային սարք: Այն նպատակ ունի գազազգայուն սարքավորումների տեղադրման միջոցով հնարավորինս նվազեցնել բնակելի շենքերում եւ գազասպառող այլ օբյեկտներում տեխնածին աղետների քանակը:
2008 թվականի դեկտեմբերի 1-ից ՀՀ ողջ տարածքում սկսվել է անվտանգության համակարգերի տեղադրման բուն գործընթացը: Այսօրվա դրությամբ արդեն տեղադրվել է 303000-ը,
Անվտանգության համակարգերի տեղադրմամբ կանխվել է գազի արտահոսքի ավելի քան 3200 դեպք: Ընկերությունում արձանագրվող կանչերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ վթարային իրավիճակները, ներառյալ` թունավորման դեպքերը, ցավոք, հաճախ բնակիչների կողմից անվտանգության սարքերի ինքնակամ անջատումների հետեւանք են:
«Հայաստանն առաջինն է ԱՊՀ երկրների ցանկում, որտեղ գազասարքերից օգտվելիս մարդկային սուբյեկտիվ գործոնը հնարավորինս նվազեցնելու, տեխնածին աղետները կանխելու նպատակով իրականացվում է անվտանգության համակարգերի զանգվածային տեղադրում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

2 April 2010 - 09:46 AMT
На днях начал действовать Центр технического сервиса средств и систем безопасности компании “ЭЙ-И-ДЖИ СЕРВИС”, осуществляющий на территории РА техническое обслуживание внутридомовых систем газоснабжения. Центр аккредитован Национальным институтом метрологии, сообщает пресс-служба ЗАО «АрмРосгазпром».
Обслуживание приборов безопасности также осуществляют слесари ООО “Эй-И-ДЖИ-СЕРВИС”.
В целях повышения уровня безопасности внутридомовых систем газоснабжения и предотвращения несчастных случаев, еще в начале 2007 года соответствующими постановлениями правительства РА обеспечивается установка аварийных отсечных клапанов и сигнализаторов горючих газов на входе в квартиры газопотребителей страны.
На всей территории РА с 1 декабря 2008 года началась установка систем безопасности, и на сегодняшний день их число достигло 303000 штук.
Благодаря установке систем безопасности в указанный период предотвращено порядка 3200 случаев утечки газа. Анализ зарегистрированных компанией вызовов показывает, что аварийные ситуации, включая случаи отравления, к несчастью, являются следствием самовольных отключений приборов безопасности.
«Армения является первой в списке стран СНГ, где с целью исключения субъективного человеческого фактора при эксплуатации газовых приборов и предотвращения техногенных катастроф, осуществляется всеобщая установка систем безопасности», – отмечается в сообщении.