«Յուրաքանչյուր մասնավոր պրոֆեսիոնալ կրթական հաստատություն պետք է պատասխանատվություն կրի պատշաճ մակարդակով կրթություն ապահովելու համար, եւ մեր նպատակն է հետեւել այդ գործընթացի ապահովմանը»,- հաղորդել է «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովում» հիմնադրամի ղեկավար Ռուբեն Թոփչյանը ապրիլի 2-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում կան մի քանի հիմնական խնդիրներ, որոնք լուծում են պահանջում. «Դա Հայաստանի տարբեր բուհերի ուսուցման անհամասեռությունն է եւ կրթության հնացած չափորոշիչները: Այդ եւ այլ խնդիրներ են բացահայտվել կենտրոնի աշխատանքի տարիներին»:
Սակայն կենտրոնի աշխատակիցները մի շարք միջոցառումներ են հաստատել` ուղղված այդ խնդիրների լուծմանը: Այդպիսի միջոցառումներից է բուհերի լիցենզավորումն ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական բուհերում կրթության որակի հսկողություն հայ եւ արտասահմանյան փորձագետների օգնությամբ, լիցենզավորված կրթական ծրագրերի պետական ցուցակի ստեղծում, մասնագիտությունների համար լիցենզավորման ժամկետների հաստատում եւ մի շարք այլ միջոցառումներ, որոնք ուղղված են Հայաստանում կրթության որակի բարձրացմանը: Հիմնադրամի ղեկավարի խոսքերով, նշված ծրագիրը պետք է իրականացվի 2014-2015 թթ.:
«Սակայն մեր գլխավոր նպատակներից է ցույց տալ ուսանողներին, որ կրթությունը եւ ուսուցումն առաջին հերթին պետք են նրանց: Մենք ցանկանում ենք համակարգել համագործակցությունը դասախոսների եւ ուսանողների միջեւ, ինչը հիմա մեր երկրում բավական ցածր մակարդակի վրա է»,- ասել է Ռուբեն Թոփչյանը:

2 April 2010 - 09:56 AMT
“Каждое частное профессиональное образовательное учреждение должно само нести ответственность за обеспечение должного уровня образования, и наша задача – следить за обеспечением этого процесса”, – сообщил руководитель Фонда “Центр обеспечения качества профессионального образования” Рубен Топчян на пресс-конференции 2 апреля в Ереване.
По его словам, в Армении есть несколько основных проблем, требующих решения: “Это неоднородность подходов к обучению разных вузов Армении и устаревшие критерии образования. Эти и другие проблемы были выявлены за год работы Центра”.
Однако сотрудники Центра уже установили ряд мероприятий, направленных на решение этих проблем. Такими мероприятиями являются лицензирование вузов: как частных, так и государственных, контроль качества обучения в вузах с помощью экспертов, армянских и зарубежных, создание государственного списка лицензированных образовательных программ, установление сроков действия лицензии для специальностей, получивших бессрочную лицензию и ряд других мероприятий, направленных на повышение качества образования в Армении. По словам руководителя фонда, намеченная программа должна осуществиться к 2014-15 году.
“Однако одной из наших главных задач – показать студентам, что образование и обучение нужно в первую очередь им самим. Также мы хотим скоординировать сотрудничество между преподавателями и студентами, которое сейчас в нашей стране находится на довольно низком уровне”,- подчеркнул Рубен Топчян.