2 April 2010 - 10:30 AMT
Հայաստանում ապրիլի առաջին 14 օրերին ստորագրահավաք կանցկացվի, որի նպատակն է «կանաչ կենսակերպի» քարոզչությունը
Ապրիլի առաջին 14 օրերին «Երիտասարդ կենսաբանների ընկերակցությունը», Օրհուս կենտրոնները, «The Armenia Tree project»-ը, ԵՊՀ ուսանողական գիտական կազմակերպությունները եւ Հայաստանի թռչունների պահապանության միությունը` «Կոնգրես» հյուրանոցի, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի եւ Հայաստանում բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ «Երկրագնդի օր-2010» շարժման շրջանակներում կանցկացնեն ստորագրահավաք, որի նպատակն է քարոզել «կանաչ կենսաակերպը»:
«Երկրագնդի օր-2010» շարժման կազմակերպիչները Հայաստանի կառավարությանը եւ մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչներին ուղարկելու են համապատասխան առաջարկություններ` էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտային միջոցների քանակի ավելացման, ինչպես նաեւ առեւտրային կազմակերպություններին`պոլիէթիլենային տոպրակների փոխարեն թղթե տոպրակներ օգտագործելու մասին:
Առաջարկություններ են արվել նաեւ էլեկտրաէներգիա ստանալու այլընտրանքային աղբյուրներ ներգրավելու, «կանաչ կենսակերպը» քարոզելու գործում ներդրում ունեցող ֆիզիկական անձանց եւ կազմակերպությունների համար ամենամյա մրցանակ սահմանելու ուղղությամբ աջակցությունը:

Первые 14 дней апреля “Ассоциация молодых биологов”, Орхус-центры, “The Armenia Tree project”, Научная студенческая организация ЕГУ и Союз охраны птиц Армении при содействии гостиницы “Конгресс”, ереванского офиса ОБСЕ и Британского Совета в Армении проведут акцию в рамках движения “День Земли- 2010”, по сбору подписей с целью пропаганды “зеленого образа жизни”.
Организаторы движения “День Земли- 2010” отправят в правительство Армении и представителям частного сектора соответствующие предложения об увеличении числа экологически чистых транспортных средств, а также предложение о поощрении торговых организаций использовать бумажные пакеты, вместо полиэтиленовых.
В число предложений входит также и содействие по внедрению альтернативных источников получения электроэнергии, учреждение ежегодной премии для тех организаций и физических лиц, которые внесли вклад в дело пропаганды “зеленого образа жизни”.