Զատիկը հայերի համար եկեղեցական ամենակարեւոր տոներից մեկն է եւ դարերի գոյության ընթացքում այն եկեղեցական տոնից վերածվել է ժողովրդական տոնի, Հայաստանի տարբեր մարզերի համար ձեռք է բերել տոնակատարության առանձնահատուկ ավանդույթներ: Այս մասին ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է էթնոգրաֆ եւ նկարիչ Լուսիկ Ագուլեցին:
Հայաստանում սուրբ Զատիկի տոնի ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձվել կյանքի ծառը ավանդական խաղալիքներով զարդարելուն, որոնք տուն են բերել հաջողություն եւ երջանկություն:
Այդպիսի տիկնիկներից է ակլատիզը` զարդարված 49 քարկտիկներով, որ խորհրդանշում է պասի 49 օրերը: Կյանքի ծառի վրա ընդունված է եղել կախել նաեւ տանտիրուհու պատրաստած դեկորատիվ ձուն` Սուրբ Զատկի խորհրդանիշը: Տոնական տիկնիկների պետրաստման արվեստը սովորեցնելը հետապնդում է նաեւ երեխաների մեջ ազգային ավանդույթների պահպանման նպատակ:
Զատկի սեղանին, որը Լուսիկ Ագուլեցու խոսքերի համաձայն շատ ճոխ չպետք է լինի, դրվելու է`տարբեր կանաչիներ, եփած կանաչու միջուկով թխվածքներ, գաթա, ձուկ եւ, իհարկե, բրնձով փլավ` տարբեր չրերով զարդարված:
Սուրբ Զատկի գլխավոր խորհրդանիշը ձուն է, որը միայն կարմիր գույնով պետք է ներկված լինի: «Ձուն տարբեր գույներով ներկելու սովորությունն ընդունված է Իրանում: Այն խորհրդանշում է Նոր տարին` գարնան սկիզբը», – բացատրել է Լ. Ագուլեցին:

2 April 2010 - 11:17 AMT
Пасха является одним из важнейших церковных праздников для армян, и за века своего существования, она из церковного праздника превратилась в народный, и приобрела особые традиции празднования для разных областей Армении. Об этом на пресс-конференции 2 апреля сообщила этнограф и художник Лусик Агулеци.
Она рассказала, что особое внимание в Армении во время Святой пасхи уделяется украшению древа жизни традиционными фигурками, приносящими счастье и удачу в дом.
Одной из таких фигурок является кукла “Аклатиз”, в виде луковицы, украшенной 49 камешками, символизирующими 49 дней поста. Также на древо жизни принято вешать связанное хозяйкой дома декоративное яйцо, символ Святой Пасхи. Обучение изготовления этой и других фигурок преследовало также цель воспитания детей в духе национальных традиций.
На праздничном пасхальном столе, который, по словам Лусик Агулеци, не должен быть слишком пышным, должны присутствовать разные виды зелени, пироги с начинкой из зелени (кутап), гата (традиционная армянская выпечка), рыба, и конечно же рисовый плов с сухофруктами.
Главный символ Пасхи – яйца, по словам художницы, должны быть окрашены только в красный цвет: “Окраска яиц в другие цвета была принята в Иране, как символ Нового года и начала весны”.
“Каждая женщина начинает готовиться к празднику в своем доме, после 5 вечера Великой субботы, после церковного обряда Андастан – освящение четырех сторон света”,- рассказала этнограф.