7 April 2010 - 06:59 AMT
Ապրիլի 6-ին Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի վարչական տարածքում տեղի ունեցավ “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ Վարչության հերթական նիստը: Օրակարգում քննարկվել են Ընկերության 2010թ. Ֆինանսա-տնտեսական գործունեության, գազի տնտեսության վերականգնման և զարգացման, ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ նախագծերը:
“ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ Վարչության անդամները և Ընկերության Վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանն այսօր աշխատանքային այցով եղան Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինհրապարակում, ծանոթացան աշխատանքերի ընթացքին:
Ամփոփելով շրջայցի արդյունքները` “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ Վարչության նախագահի տեղակալ ("Գազպրոմ" ԲԲԸ Մերձավոր արտերկրների հետ աշխատանքի Վարչության պետ) Անատոլի Պոդմիշալսկին նշեց, որ Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարությունն ընթանում է ժամանակացույցի համաձայն եւ համոզմունք կա, որ այն շահագործման կհանձնվի նույնպես սահմանված ժամկետներում, եւ “այս տարի մենք կունենանք եզակի 5-րդ էներգաբլոկ, որը Հայաստանին հնարավորություն կընձեռի ստանալ մեծ քանակությամբ էժան էլեկտրաէներգիա, իսկ ներդրողներին՝ միջոցների փոխհատուցվելիություն”: Ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ի “Հրազդան-5”-ի շինարարության տնօրինությունը շարունակում է 5-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ծրագրի իրականացումը:
2006 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և “Գազպրոմ” ԲԲԸ-ի միջև կնքված Համաձայնագրի շրջանակում “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ն ստանձնեց բլոկի շինարարությունն ավարտելու և այն արդիականացնելու աշխատանքները: Ծրագիրը նախատեսում է ժամանակակից գազատուրբինների տեղադրում, ինչպես նաև շոգետուրբինային և գազատուրբինային տեխնոլոգիաների համակցում, ինչը նախագիծը դարձնում է եզակի և աննախադեպ ԱՊՀ երկրներում: էներգաբլոկի հզորությունը հասցնելով 480 ՄՎտ-ի և շահագործելով այն, “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ն ծրագրում է մասնաբաժին ապահովել էլեկտրաէներգիայի արտադրության շուկայում և ավելացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները հարևան երկրներ:
”Հրազդան-5”-ի էներգաբլոկի թողարկման-կարգաբերման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2010թ. կեսերին: 2006-2009թթ. ընթացքում Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարության ավարտի և արդիականացման նպատակով ներդրվել է շուրջ 393,5 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 248,8 մլն ԱՄՆ դոլարը` գույքային համալիրի ձեռքբերման նպատակով: Ներդրումները կատարվել են ինչպես սեփական, այնպես էլ փոխառու միջոցների հաշվին: Փոխառու միջոցների ներգրավման հարցում “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ համագործակցում է մի շարք տեղական և արտասահմանյան ֆինանսական հաստատությունների հետ` երկարաժամկետ վարկեր ստանալու ուղղությամբ:
Ծրագրի շրջանակում “Հրազդան-5”-ի տնօրինությունը շուրջ 109 պայմանագրեր ունի կնքած տեղական 49 և արտասահմանյան 60 կազմակերպությունների հետ` նախագծային, մատակարարման, շինմոնտաժային, կարգաբերման-թողարկման և այլ աշխատանքներ կատարելու համար:
Աշխատանքներն ընթանում են սահմանված ժամանակացույցի համաձայն: 60 օբյեկտներում միաժամանակ կատարվող շինմոնտաժային աշխատանքներում ներգրավված են ավելի քան 900 մասնագետ:

7 April 2010 - 06:59 AMT
6 апреля в административной части 5-го блока Разданской ТЭС состоялось очередное заседание правления ЗАО “АрмРосгазпром”. На повестке дня были рассмотрены финансово-хозяйственная деятельность компании в 2010г., проект восстановления и развития газового комплекса, инвестиционные проекты.
Члены правления ЗАО “АрмРосгазпром” и председатель правления-генеральный директор компании Карен Карапетян с рабочим визитом побывали на стройплощадке 5-го энергоблока Разданской ТЭС и ознакомились с ходом выполнения работ, сообщает пресс-служба компании.
Подводя итоги обхода объекта, заместитель председателя правления ЗАО “АрмРосгазпром” (начальник Управления в работе со странами ближнего зарубежья ОАО “Газпром”) Анатолий Подмышальский отметил, что полностью выполняется график строительства, есть уверенность, что стройки будут по графику выполнены, и “в этом году мы получим уникальный 5-ый блок, который даст возможность Армении получить уникальное количество дешевой электроэнергии, а инвесторам – окупаемость средств”.
В соответствии с Соглашением от 31 марта 2006 года, подписанного между правительством Армении и ОАО “Газпром”, ЗАО “АрмРосгазпром” взяло на себя обязательство завершить строительство и осуществить модернизацию энергоблока. Проект включает в себя достройку энергоблока с установкой современных газовых турбин, с совмещением паротурбинной и газотурбинной технологий, что делает проект уникальным и не имеющим аналогов в странах СНГ. В результате будет сдана в эксплуатацию электростанция, с установленной мощностью до 480 МВт. После ввода блока в эксплуатацию ЗАО “АрмРосгазпром” обеспечит значительную долю на рынке электрогенерации и получит возможность увеличения поставок электроэнергии в соседние страны.
Пуско-наладочные работы на пятом энергоблоке Разданской ТЭС планируется завершить в середине 2010 года. В результате реализации проекта по завершению строительства 5-го блока Разданской ТЭС и его модернизации суммарный объем инвестиций Компании в 2006-2009гг. составил $393,5 млн. Инвестиционный проект осуществляется как за счет собственных, так и за счет заемных средств. В деле привлечения заемных средств ЗАО “АрмРосгазпром” сотрудничает с рядом местных и зарубежных финансовых учреждений и ведет переговоры по поводу долгосрочного кредита.
В рамках программы с целью выполнения проектно-конструкторских, строительно-монтажных, пуско-наладочных и др. работ Дирекция “Раздан-5” подписала 109 договоров с 49 местными и 60 зарубежными организациями. Строительные работы на “Раздан-5” осуществляются в соответствии с графиком. Работы ведутся одновременно на 60-ти объектах, численность персонала на площадке “Раздан-5” составляет порядка 900 человек.
По оценке специалистов и деловых партнеров, проект “Раздан-5” по своим техническим параметрам и новейшим технологическим решениям не имеет аналогов в мировой энергетике.