Ապրիլի 7-ին “Ունիսոն” հասարակական կազմակերպությունը Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանն անցկացրեց հաշմանդամ կանանց գեղեցկության հանրապետական 5-րդ ֆոտոմրցույթը:
“Մրցույթի նպատակն է վերացնել հասարակության մեջ հաստատված կարծրատիպերը և ցույց տալ, որ հաշմանդամությունը կանանց գեղեցկության առջև չի փակում դռները”, – ասել է “Ունիսոն” կազմակերպության նախագահ Արմեն Ալավերդյանը` պարգևատրման արարողության ընթացքում:
Նրա խոսքերի համաձայն, այս տարի մրցույթին ներկայացվել է Հայաստանի բոլոր մարզերից, Լեռնային Ղարաբաղից և Ջավախքից 71 կնոջ լուսանկար: Մրցույթի եզրափակիչ փուլին մասնակցելու համար մրցութային հանձնաժողովն ընտրել է 10 աղջկա: Սահմանվել է 4 անվանակարգ և 5 խրախուսական պարգև, ինչպես նաև “Համակրանք” “Ունիսոն” հատուկ անվանակարգը:
“Լուսանկարների ընտրության հարցում հանձնաժողովի անդամների միջև տարաձայնություններ չեն եղել: Մենք առաջնորդվել ենք ոչ միայն գեղեցկության չափանիշներով, այլև լուսանկարների որակը հաշվի առնելով: Բոլորս գիտենք, որ չկան տգեղ կանայք”, – ընդգծել է հանձնաժողովի անդամ, ՀՀ ժողովրդական դերասան Արսեն Գրիգորյանը:
“Գեղեցկուհի-2010” անվանակարգում գլխավոր մրցանակը տրվել է Լոռու մարզի Ստեփանավանի բնակչուհի Անժելա Ավագյանին, “Փոխ-գեղեցկուհի” անվանակարգում առաջին մրցանակը հանձնվել է Երևանից Մելինե Ղազարյանին, երկրորդ մրցանակին` “Գեղեցկուհի համակրանք” անվանակարգում արժանացել է Երևանից Ժանետա Հայրապետյանը, երրորդ մրցանակը` “Գեղեցկուհի- ժպիտ” անվանակարգում, տրվել է Գյումրիից Արշալույս Բոյաջյանին: “Համակրանք” ”Ունիսոն” անվանակարգում պարգևատրվել է Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքի բնակիչ Գայանե Գալստյանը:
Պարգևատրման արարողությունը անցկացնում էր World Vision Armenia կազմակերպությունը` ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ֆինանսական աջակցությամբ: Մրցույթի կազմակերպմանը մասնակցել է նաև “Փարոս” բարեգործական հիմնադրամը (ԱՄՆ):

7-го апреля общественная организация “Унисон” в ереванском Доме камерной музыки им. Комитаса провел 5-ый республиканский фотоконкурс красоты среди женщин с инвалидностью.
“Цель конкурса – разрушать стереотипы в обществе и показать, что инвалидность вовсе не закрывает двери красоты перед женщинами”,- отметил председатель организации “Унисон” Армен Алавердян в ходе церемонии награждения.
По его словам, в этом году на конкурс были представлены фотографии 71 женщин со всех областей Армении, Нагорного Карабаха и Джавахка. Жюри выбрало 10 девушек для участия в финальном туре конкурса. Были определены 4 номинации и 5 поощрительных призов, и специальная номинация “Симпатия “Унисон”.
“При отборе фотографий каких-либо разногласий среди членов жюри не было. Мы руководствовались не только критериями красоты, но и качеством сделанных фотографий. Ведь нет некрасивых женщин”,- подчеркнул член жюри заслуженный артист РА Арсен Григорян.
Главного приза в номинации “Мисс Красоты -2010” удостоилась Анжела Авакян из Степанавана (Лорийская область), первого приза в номинации “Вице-Мисс Красоты” -Мелине Казарян из Еревана, второго, в номинации “Мисс Симпатия” – Жанета Айрапетян из Еревана, третьего, в номинации “Мисс Улыбка” – Аршалуйс Бояджян из Гюмри (Ширакская область). В номинации “Симпатия “Унисон” была награждена Гаяне Галстян из Абовяна (Котайкская область).
Церемония награждения проводилась в рамках программы “Усиление организации инвалидов во имя максимальной инклюзивности”, которую проводит организация World Vision Armenia при финансовой поддержке Агентства международного развития США (USAID). В организации конкурса принимал участие и благотворительный фонд “Парос” (США).